FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - POLI IAȘI 1-0

VIDEO » Astra a învins Poli Iași dintr-un penalty, scor 1-0! Campioana a devenit echipa cu cele mai multe lovituri de pedeapsă primite

Articol de GSP - Publicat luni, 26 septembrie 2016 16:52

Astra s-a impus pe teren propriu în etapa a 10-a în fața Politehnicii Iași, scor 1-0, după un gol din lovitură de pedeapsă a lui Budescu.

ASTRA - POLI IAȘI 1-0 VIDEO / TEXT
A marcat: Budescu 78 p.

Teixeira a fost primul care a amenințat poarta lui Caparco după 11 minute de joc cu un șut de la 25 de metri, care a trecut puțin pe lângă poartă. Primul șut pe spațiu porții i-a aparținut lui Romario Moise în minutul 37.

Giurgiuvenii au izbutit golul de trei puncte cu 11 minute înainte de final. Daniel Florea a fost faultat în careu de Alexandru Ciucur și arbitrul Cristian Balaj a dictat lovitură de pedeapsă. Constantin Budescu a transformat cu siguranță și a adus victoria campioanei României.

Astfel, Astra a devenit echipa cu cele mai multe lovituri de pedeapsă primite, 5.

În ultimele secunde ale meciului, Frăsinescu a văzut al doilea cartonaș galaben pentru un fault și a fost trimis la cabine.

Giurgiuvenii au urcat în clasament pe locul 11, cu tot atâtea puncte, în timp ce Poli Iași e pe poziția a 8-a, cu 12 puncte.

Echipele de start:

Astra: Lung jr - Săpunaru, Geraldo, Fabricio, Junior Morais - Takayuki, Lovin - Moise, Budescu, Teixeira - Alibec
Rezerve: Gavrilaș, Oros, Florea, Nicoară, Boubacar, D. Niculae, Balaure

Poli Iași: Caparco - Bosoi, Frăsinescu, Saric, Sato - Mitic, Târșa - Ciucur, Boiciuc, Bădic - Piccioni
Rezerve: Grahovac, Ștefănescu, Chelaru, Martin, V. Gheorghe, Moldovan