FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - CFR CLUJ 1-4

VIDEO+FOTO CFR Cluj a făcut instrucție cu CSU Craiova, scor 4-1 » Oltenii au terminat în 10 jucători

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 aprilie 2017 17:06

CFR Cluj a câștigat, la Pitești, meciul cu CSU Craiova din etapa a treia a play-off-ului Ligii 1, scor 4-1.

Vezi meciul liveTEXT

CSU CRAIOVA - CFR CLUJ 1-4 (VIDEO)
Au marcat: Gustavo 49 p. / Deac 18, 73, Păun 20, Gomelt 69
Eliminare: Andrei Ivan pentru două galbene 89

Balul ardelenilor a fost deschis de reușita superbă a lui Deac din minutul 25. Jucătorul dorit și de Steaua a prins un șut senzațional de la 25 de metri, mingea a lovit bara transversală și a intrat în poarta lui Calancea. Selecționerul Christoph Daum a fost și el prezent la partidă și a rămas uimit de golul mijlocașului de 31 de ani.

Două minute mai târziu, oaspeții s-au desprins pe tabelă după ce Păun a împins în poartă o minge venită de la Deac.

Oltenii au revenit în joc imediat cum a început repriza secundă. Horj a făcut un henț în careu și Gustavo a transformat impecabil lovitura de pedeapsă.

CFR Cluj a refăcut diferența în minutul 69, când Gomelt a înscris cu un șut la colțul lung, după o pasă foarte bună de pe dreapta de la Omrani. Scorul final a fost stabilit de Deac, care a reușit și dubla în această seară.

Cu un minut înainte de finalul partidei, Andrei Ivan a văzut al doilea cartonaș galben pentru o intrare urâtă asupra lui Camora și a fost eliminat.

CSU Craiova ocupă locul 4 în play-off, cu 24 de puncte, în timp ce CFR Cluj e pe 2, cu 28 de puncte.

Echipele de start:

CSU Craiova: Calancea - Dimitrov, Screciu, Kelici, Briceag - Mateiu, Zlatinski, Băluță - Gustavo, Ivan, Bancu
Rezerve: Mingote, Dumitraș, Bucurică, Jazvici, Markovici, Burlacu, Bîrzan

CFR Cluj: Mincă - T. Lopes, Larie, Horj, Camora - Nascimento, Gomelt - Nouvier, A. Păun, Deac - Omrani
Rezerve: T. Marc, Peteleu, A. Mureșan, Rus, Sîrbu, Antal, Roman