FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - ACS POLI TIMIȘOARA 4-1

VIDEO FC Voluntari a făcut instrucție cu ACS Poli Timișoara, scor 4-1 » Cernat a marcat un gol de poveste!

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 septembrie 2016 16:46

FC Voluntari a învins ACS Poli Timișoara, scor 4-1, într-un meci din etapa a 7-a, după golurile lui Marinescu, Popadiuc, Cernat cu o dublă, respectiv Almeida.

FC VOLUNTARI - ACS POLI TIMIȘOARA 4-1  VIDEO / TEXT
Au marcat:
L. Marinescu 21, Popadiuc 41, Cernat 74 p., 85 / Almeida 72

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 20 prin reușita superbă a lui Marinescu. Mijlocașul a înscris cu un șut puternic de la aproximativ 20 de metri. Înainte de pauză, Popadiuc, fostul jucător al Stelei, a stabilit scorul pauzei, 2-0, cu un șut din interiorul careului.

Bănățenii au revenit în meci în minutul 72, când Almeida a profitat de o ieșire greșită a lui Bornescu și a trimis peste portarul Voluntariului din interiorul careului de 16 metri. Un minut mai târziu, Cernat a marcat și el dintr-o lovitură de pedeapsă comisă de Șeroni, care a ajuns la 3 penalty-uri provocate în cele 7 etape.

Același fotbalist al ilfovenilor a stabilit scorul final, după o degajare greșită a lui Curileac, Cernat de la 30 de metri a trimis din prima peste portarul oaspeților. De altfel, Cernat e cel mai vârstnic marcator în acest sezon, fiind născut la 10 martie 1980.

FC Voluntari a urcat pe locul 5, cu 11 puncte, în timp ce ACS Poli Timișoara rămâne în subsolul clasamentului, cu un handicap de 10 puncte.

Echipele de start:

FC Voluntari: Bornescu - Filipov, Balaur, Maftei, Acsinte - Tăbăcariu - Popadiuc, Marinescu, Novac, Ivanovici - Cernat
Rezerve: Balauru, Spahija, Coman, Voduț, Lungu, Căpățână, Bălan

ACS Poli Timișoara: Curileac - Străuț, Șeroni, Scutaru, Novak - Artean - Roșu, Croitoru, Llorente, Doman - Popovici
Rezerve: Straton, Mailat, Pedro Henrique, Cârstocea, Cînu, Fridrich, Bocșan

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”