FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - ASA TG. MUREȘ 1-0

VIDEO Pandurii se impune cu Târgu Mureș, iar ASA este oficial retrogradată! Gol de senzație a lui Erico

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 mai 2017 19:50

Pandurii a câștigat cu 1-0 disputa cu ASA Târgu Mureș, grație reușitei lui Erico, iar ardelenii sunt matematic retrogradați în liga secundă.

Într-un meci lipsit de spectaculozitate, singura fază importantă a primei părți a avut loc în careul mureșenilor. Batin a reușit să trimită mingea în plasa porții lui Pap, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 67, Hamed a ratat o ocazie mare a marca, dar șutul său a fost respins de Pap.

Pandurii a deschis însă scorul cinci minute mai târziu, în urma unei acțiuni individuale a lui Erico. Fundașul "pandurilor" a plecat cu mingea la picior de la jumătatea terenului, a înaintat printre jucătorii adverși, iar apoi l-a învins pe Pap cu un șut de la aproximativ 20 de metri.

Pandurii reușește astfel să egaleze la puncte Chiajna și ACS Poli, echipa de pe locul de baraj, în timp ce ASA Târgu Mureș este prima echipă retrogradată matematic din play-out.

Pandurii - ASA Târgu Mureș 1-0
A marcat: Erico Da Silva '72
VIDEO / TEXT

Pandurii: Laurențiu Popescu - Negoiță, Da Silva, Ene, Bușu - Cioinac, Stana - Surugiu, Păcurar, Firțulescu - Batin
Rezerve: Stanca - Brânzan, Zaina, Negruț, Pârcălabu, Hlistei
Antrenor: Flavius Stoican

ASA: Pap - Velayos, M. Constantin, Tudose , Mendy - Chertes - Nicoliță, Candrea, Petra, Schieb - Stoica
Rezerve: Moga - Balgiu, Ferfelea, Rus, Sin, Dulap, Iliescu
Antrenor: Ionel Ganea