FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - GAZ METAN 3-0

VIDEO Debut cu succes în noul sezon, Viitorul se impune în fața lui Gaz Metan » Cristi Ganea l-a imitat pe Roberto Carlos!

Articol de GSP - Publicat luni, 17 iulie 2017 17:09

Viitorul s-a impus pe teren propriu în fața lui Gaz Metan Mediaș, scor 3-0, în runda inaugurală a noului sezon din Liga 1. Golurile gazdelor au fost marcate de Chițu, Ganea și Țucudean.

Partida nu a început prea bine pentru Gheorghe Hagi, care a fost nevoit să facă o primă schimbare după doar 7 minute de joc. Casap s-a accidentat și a fost înlocuit cu Cicâldău.

Viitorul a avut inițiativa în atac, iar Chițu a ratat o primă șansă importantă după un sfert de oră, când a șutat pe lângă poartă. Herea a lovit bara în minutul 29, când a șutat din apropierea punctului de la 11 metri, iar Greab a intervenit excelent la șutul expediat de Benzar un minut mai târziu.

Viitorul a deschis scorul prin Chițu în minutul 31, cu un șut din interiorul careului, iar Cristian Ganea a majorat diferența până la pauză, printr-o execuție senzațională din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri.

În minutul 62, Țucudean a punctat și el pentru trupa lui Hagi, după o centrarea a lui Benzar.

Gaz Metan a replicat prin Danci, dar execuția sa din lovitură liberă a fost respinsă în bară de Rîmniceanu.

Grație golaverajului, Viitorul urcă pe locul al doilea, la egalitate perfectă cu Dinamo, liderul dinaintea ultimului meci al etapei: FC Botoșani - CFR Cluj.

VIDEO » Viitorul  - Gaz Metan Mediaș 3-0
Au marcat: Chițu '31, Ganea '36, Țucudean '62
Click AICI pentru liveTEXT!

Echipele de start:

FC Viitorul: Rîmniceanu - Boli, Țîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, Casap - Chițu, Țucudean, Herea
Rezerve: Buzbuchi - Dumitra, Ciobanu, Lopez, Cicâldău, Purece, Băluță
Antrenor: Gheorghe Hagi

Gaz Metan Mediaș: Greab - Zderici, Khubuitia, Danci, Bușu - Mitici, Bic - Sg. Popovici, Curtean, Olaru - Golubovici
Rezerve: Pleșca - Gomes Pereira, Tîrcoveanu, Trif, Voicu, Buziuc, Păcurar
Antrenor: Cristi Pustai

Arbitru: Cătălin Popa (Pitești); Asistenți: Vasile Marinescu (București), Valentin Avram (București); Rezervă: Ionuț Coza (Cernica)