FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - STEAUA 3-1

FOTO + VIDEO Căsăpiți! Viitorul rupe tradiția negativă a ultimelor meciuri cu Steaua și o învinge de o manieră categorică, 3-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 martie 2017 22:36

Așteptarea a luat sfârșit pentru Gheorghe Hagi. A reușit în sfârșit să-și învingă fosta echipă, obținând o victorie fulminantă în fața Stelei, scor 3-1.

Click AICI pentru liveTEXT  / VIDEO cu golurile

Florin Tănase a fost primul care a pus în pericol poarta Viitorului, cu un șut elegant de la 20 metri, care s-a dus puțin peste poarta lui Rîmniceanu.

Partida a căpătat o turnură neașteptată în minutul 17, atunci când Tamaș a fost eliminat după un fault grosolan comis asupra lui Purece (Detalii AICI).

Florinel Coman a deschis scorul în minutul 46, învingându-l pe Niță cu un șut din câțiva metri.

Avantajul dobrogenilor a fost majorat de Vlad Morar în minutul 56, care a marcat cu un șut dintr-un unghi aproape imposibil.

Carlo Casap a dus scorul la un incredibil 3-0, înscriind cu un șut înșelător de la 20 metri.

Alibec a redus din proporțiile scorului în minutul 79, marcând dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

Echipa lui Hagi a obținut astfel prima victorie în fața Stelei după aproape patru ani. Pe 19 mai 2013, Viitorul se impunea cu 5-2 în Ghencea.

Viitorul a acumulat 30 puncte și a urcat pe primul loc, în timp ce Steaua coboară pe locul 2, cu 27 puncte.

FINAL » Viitorul - Steaua 3-1
Au marcat: Fl. Coman '46, Vl. Morar '56, Casap '75 / Alibec '79
*Tamaș a fost eliminat în minutul 17 după o intrare agresivă asupra lui Purece (Detalii)

Echipele de start:

Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Țîru, Boli, Ganea - Roșu (46. Roșu), Nedelcu, Vînă (45. Casap) - Purece (65. Hodorogea), Chițu, Fl. Coman
Rezerve: Buzbuchi, Rădoi, G. Iancu, Vl. Morar, Cicâldău, Hodorogea
Antrenor: Gheorghe Hagi

Steaua: Fl. Niță - Enache, Bălașa, Tamaș, Momcilovic - Muniru (50. Moke), Ovidiu Popescu, Pintilii - Jakolis (54. Gnohere), Tănase (50. De Amorim), Alibec
Rezerve: Stăncioiu, Pleașcă, V. Achim, Moke, Boldrin, De Amorim, Gnohere
Antrenor: Laurențiu Reghecampf