FOTBAL  »  Superliga  »  ASA TÂRGU MUREȘ - CFR CLUJ 1-3

VIDEO » CFR Cluj a ajuns la 9 meciuri fără înfrângere în Liga 1 după victoria cu ASA, scor 3-1

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 septembrie 2016 18:11

CFR Cluj s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la ASA Târgu Mureș într-un meci din etapa a 11-a.

ASA TÂRGU MUREȘ - CFR CLUJ 1-3 VIDEO / TEXT
Au marcat: Zicu 84 / Nascimento 16, A. Mureșan 55, Omrani 83

Oaspeții au deschis scorul prin Filipe Nascimento, în minutul 16, după o acțiune excelentă, în care i-a driblat pe Dobrosavlevici și Gabi Mureșan, iar apoi a șutat pe sub portarul Mingote.

CFR Cluj a mai avut o ocazie importantă după o jumătate de oră de joc, atunci când Juan Carlos a șutat de la distanță, dar balonul a fost deviat în corner.

Băieții lui Vasile Miriuță și-au majorat diferența în minutul 54, când Andrei Mureșan a trimis foarte bine o loitură de cap, după o centrare a lui Juan Carlos. Omrani a dus scorul la 3-0 în minutul 83, iar imediat după reluarea jocului, Ianis Zicu a stabilit scorul final, 1-3.

CFR Cluj a urcat după acest meci pe locul 7, cu 14 puncte, deși a pornit sezonul cu minus 6 puncte din cauza problemelor financiare. ASA rămâne pe poziția a 13-a, cu 0 puncte, fiind în aceeași situație ca CFR la începutul sezonului.

Echipele de start:

ASA: Mingote - Belu, Dobrosavlevici, Netzer, Mendy - G. Matei, Mureșan, E. Dică, Zicu - Surdu, Rus
Rezerve: Viciu, Kuku, Ioniță II, Candrea, Iacobovici, Morar, Ursu

CFR Cluj: Mincă - T. Lopes, Larie, Horj, Peteleu - L. Rus, Nascimento - Tomislav, Ruiz, Nouvier - Omrani
Rezerve: T. Marc, Păun, Ene, Chiriță, A. Mureșan, Neagu