FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - OŢELUL 1-2

FOTO şi VIDEO Lupta la titlu e mai încinsă ca niciodată » Oţelul produce surpriza şi învinge Steaua pe Arena Naţională

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 aprilie 2015 17:40

Steaua a fost învinsă pe propriul teren de Oţelul Galaţi, scor 1-2, după un prim gol luat în urma unei erori de arbitraj, dar şi din cauza neputinţei de care a dat dovadă campioana.

Primul gol al oaspeţilor a reprezentat un autogol al lui Latovlevici. În minutul 20, Cernat a plecat dintr-o poziţie de ofsaid nevăzută de arbitrul asistent Imre Bucsi din Covasna, a urcat pînă în careu şi a trimis în faţa porţii, de unde Latovlevici şi-a trimis în propria poartă.

Gălăţenii s-au distanţat pe tabela de marcaj în ultimul minut al primei părţi, cînd au scăpat pe contraatac. Popescu a centrat perfect pentru Hamroun, iar acesta din 6 metri a reluat din cădere.

Roş-albaştrii au luat cu asalt careul advers abia după 65 de minute de joc, însă apărarea Oţelului a fost exactă şi nu i-a dat şanse Stelei pînă în minutul 77. Atunci Ţucudean a înscris din alunecare, după o centrare a lui Stanciu de pe partea dreaptă.

În ultimul minut al meciului Steaua a primit un penalty, dar şutul lui Rusescu de la punctul cu var a zguduit bara transversală, iar mingea a ieşit afară. Steaua a ratat ocazia de a cîştiga un punct.

După această etapă, roş-albaştrii mai au doar un singur punct în faţa urmăritoarei ASA Tg. Mureş.