FOTBAL  »  Superliga  »  JUVENTUS BUCUREȘTI - CONCORDIA CHIAJNA 1-3

VIDEO Concordia se impune fără probleme pe terenul lui Juventus și face un pas imens spre evitarea retrogradării

Articol de GSP - Publicat marti, 22 mai 2018 16:52

În primul meci al etapei a 12-a din play-out, Concordia Chiajna s-a impus fără emoții în deplasarea cu Juventus București, 3-1, și a făcut un pas imens spre salvarea de la retrogradare.

Paul Batin a deschis scorul încă din minutul 12, vârful marcând din penalty. Juventus a egalat în minutul 27, când Băjenaru a executat înlșelător o lovitură liberă din unghi.

Totuși, Concordia a preluat din nou conducerea, după ce șutul lui Nivaldo din minutul 27 a fost deviat în proprie poartă de un jucător al lui Juventus.

Marian Cristescu a spulberat orice emoție în minutul 77, iar Concordia obține o victorie vitală, la trei zile după ce pierduse categoric pe teren propriu cu Dinamo, 0-4.

Chiajna a urcat până pe locul 4 în play-out, cu 29 de puncte, și are șanse mari să se salveze de la retrogradare. Concordia mai are de disputat două meciuri, ambele cu echipe cu care se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării: în deplasare cu FC Voluntari și acasă cu ACS Poli Timișoara.

De partea cealaltă, Juventus București rămâne pe ultimul loc în clasament, cu 16 puncte, formația lui Marius Baciu fiind deja retrogradată în liga secundă.