FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - POLI IAȘI 1-0

VIDEO Planul lui Stoican a eșuat! CFR Cluj urcă pe primul loc în Liga 1, după victoria cu Poli Iași, scor 1-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 octombrie 2018 17:03

CFR Cluj a urcat pe locul 1 în Liga 1 după ce a învins pe propriul teren pe Poli Iași, scor 1-0.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 19 de Andrei Mureșan, care a împins mingea în poartă după un corner de pe partea stângă.

În ultimul minut al primei reprize, Patrick Petre putea egala, dar șutul jucătorului de la Iași a fost reținut de Arlauskis. Moldovenii au încercat să obțină o lovitură de pedeapsă în minutul 70, dar căderea lui Platini nu l-a impresionat pe arbitrul Cătălin Popa, care i-a arătat cartonașul galben pentru simulare.

De menționat e că Andrei Cristea și Ionuț Panțîru n-au făcut deplasarea cu echipa lui Flavius Stoican la Cluj, fiind pedepsiți pentru un conflict iscat la ultimul antrenament al lui Poli Iași.

CFR Cluj a luat fața celor de la FCSB, care au un meci în minus, și au urcat pe locul 1, cu 23 de puncte după 12 meciuri. Poli Iași rămâne pe poziția a 9-a, cu 14 puncte.

Vezi meciul liveTEXT!

CFR CLUJ - POLI IAȘI 1-0 (VIDEO)
A marcat: Mureșan '19

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Mureșan, Camora (cp) - Djokovici, Hoban, Culio - Ioniță II, Țucudean, Moutinho
Rezerve: Collado, Bordeianu, Lang, Costache, Deac, Păun, Omrani
Antrenor: Antonio Conceicao.

Politehnica Iași: D. Rusu - L. Rus, Mihalache, Cioinac, Sin - P. Petre, Qaka, Flores, Sanoh - Bekui, Enoh
Rezerve: Cobrea, Mihăescu, Zaharia, Chelaru, Bădic, Almada Soares, Mendes
Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitri: Cătălin Popa (Argeș) / Asistenți: Vladimir Urzică (Neamț), Dragoș Iliescu (Dolj) / Rezervă: Lucian Rusandu (Covasna) / Observator: Florin Hîncu (Brașov)