FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI - FC VOLUNTARI 1-2

VIDEO ACS Poli - FC Voluntari 1-2. Final incredibil de meci: goluri Zicu și Tudorie

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2016 15:13

FC Voluntari a învins în deplasare pe ACS Poli Timișoara, scor 2-1, și a urcat un loc în clasamentul Ligii 1.

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Cele două formații au jucat de la egal la egal pînă în minutul 63, cînd Abel Suarez a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Din acel moment, ilfovenii au început să preseze mai mult, asta și după ce și-au făcut apariția doi oameni de atac Ștefănescu și Tudorie pentru FC Voluntari. În minutul 60 a intrat pe teren și celălalt jucător împrumutat de la Steaua, Enceanu.

Cu un sfert de oră înainte de final, Laurențiu Rus a reluat perfect din plonjon o minge venită de pe partea dreaptă de la Filipov și a marcat primul gol al partidei. În minutele de prelunire, Alexandru Tudorie și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după ce a scăpat pe contraatac.

Bănățenii au marcat golul de onoare prin Zicu în ultima fază a meciului, cînd s-a trezit cu o minge în fața porții.

ACS Poli Timișoara ocupă locul 11, cu 21 de puncte, în timp ce FC Voluntari e pe 12, cu 18 puncte.

Echipele de start:

ACS Poli: Smaranda  - Belu, Scutaru, Cînu, D. Popescu - Llorente, Melinte - Pisas , Ov.Popescu, Zicu - Bărbuț
Rezerve: Strauss, Suarez, Torres, Doman, Bocșsa, Sorescu, Rajcomar

FC Voluntari: Bornescu - Filipov, Spahija, Țîru, Barna - Moke - Vl. Achim - Rus, Iorga, Bălan - Kone
Rezerve: Balauru, Mitache, Novakovici, Ștefănescu, Enceanu, N. Grigore, Tudorie