FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAŞI - STEAUA, ASA - OŢELUL

VIDEO şi FOTO » Dramatism în Liga 1! Roş-albaştrii cîştigă campionatul! CSMS Iaşi - Steaua 0-0, ASA - Oţelul 1-2

Articol de GSP - Publicat joi, 28 mai 2015 22:33

Steaua a cîştigat al treilea titlu la rînd după ce a terminat la egalitate cu CSMS Iaşi, 0-0, iar Oţelul a învins ASA, 2-1.

CLASAMENTUL FINAL
                                                 1. Steaua 71p
                                                 2. ASA Tg.Mureş 69p
                                          CSMS Iaşi -  Steaua 0-0
                                           ASA -  Oţelul 1-2
                   (Mureşan 39'-pen VIDEO / Tudorie 67' VIDEO, Tavares 94' VIDEO)

Steaua a tremurat serios în această ultimă etapă. Jucătorii lui Costel Gâlcă aveau un avantaj de două puncte în faţa celor de la ASA şi trebuiau să nu piardă meciul pentru a ieşi campioni.

Steliştii au controlat meciul cu CSMS Iaşi, dar a terminat la egalitate, 0-0.

Roş-albaştrii cîştigă al 26-lea titlu din istorie şi al treilea consecutiv!

Dramatism la TÎRGU Mureş

ASA a intrat la pauză conducînd cu 1-0 şi era la 45 de minute de primul titlu din istorie.

Mureşenii au deschis scorul prin Gabi Mureşan, care a transformat un penalty obţinut de Bumba în minutul 39.

În a doua parte, elevii lui Liviu Ciobotariu s-au mulţumit cu păstrarea rezultatului, iar gălăţenii au cîştigat meciul pe final.

Tudorie a marcat în minutul 67, cu o lovitură de cap, după o ieşire greşită a lui Edi Stăncioiu.

Gălăţenii au dat lovitura în minutul 94. Elevii lui Florin Marin au scăpat pe contraatac şi au marcat golul victoriei prin Tavares.

Desfăşurarea liveTEXT a meciurilor:
min 90+5

asa otelulFinal de meci! Oţelul bate pe ASA şi mureşenii termină pe locul doi

min 90+4

asa otelul GOOL Oţelul! Gălăţenii scapă pe contraatac şi Tavares marchează.

min 85

csms iasi steaua Ciucur pătrunde în careu, centrează în faţa porţii, dar acolo nu se afla nici un coleg

min 81

asa otelul Schimbare la ASA. N'Doye intră în locul lui Hanca

min 82

csms iasi steauaSchimbare la CSMS. Olah intră în locul lui Enescu

min 78

csms iasi steaua Încă o intervenţie foarte bună a lui Caparco! Portarul respinge în corner şutul lui Stanciu

min 76

csms iasi steauaIancu trage de la 20 de metri, dar Caparco respinge cu un reflex extraordinar

min 69

asa otelul Schimbare la Oţelul. Zicu a fost înlocuit de Goga

Min 67

asa otelul GOOL Oţelul! Tudorie marchează cu capul, după o lovitură liberă executată de Cernat! În acest moment, Steaua revine pe primul loc

min 67

csms iasi steaua Tamaş şutează spre poartă, dar mingea se duce pe lîngă poartă

min 64

asa otelulZicu reia cu capul din şase metri, pe lîngă poartă

min 62

csms iasi steaua Cicur pătrunde în careul Stelei, dar centrarea sa este blocată de Varela

min 60

csms iasi steauaPopa trage cu stîngul de la 25 de metri, dar mingea se duce pe lîngă poartă

asa otelul ASA a cedat iniţiativa meciului şi se mulţumeşte cu menţinerea acestui rezultat. Oţelul atacă şi caută golul egalizator

min 57

csms iasi steauaBosoi pătrunde pe partea dreaptă şi centrează în careu, dar Tamaş respinge fără probleme

min 52

csms iasi steaua A doua schimbare la Steaua. Iese Toşca şi intră latovlevici

asa otelul Axente a primit o pasă foarte bună de la Zicu, dar este blocat de un fundaş din drumul spre poartă

min 50

csms iasi steaua Ocazie pentru Steaua. Stanciu centrează în careu, mingea este respinsă slab de Caparco şi Chipciu trimite spre poartă, dar un fundaş ieşean respinge calm de pe linia porţii

min 46

asa otelul A doua repriză a meciului a început cu două minute mai tîrziu decît partea a doua a meciului CSMS - Steaua. O parte din becurile de la nocturnă s-au stins şi arbitrul nu a vrut să fluiere startul meciului. Prima schimbare la Oţelul. Grădinaru a intrat în locul lui Solomou.

csms iasi steauaA început repriza a doua. Prima schimbare la Steaua. Rusescu intră în locul lui Ţucudean

min 45+2

asa otelulPauză. Scor 1-0.

csms iasi steaua Pauză. Scor 0-0

min 45

csms iasi steaua Steaua cere penalty. Adi Popa preia în careu, driblează un adversar, dar şutul său este blocat de un adversar. Steliştii au cerut henţ, dar arbitrul a lăsat jocul să continue

min 44

asa otelulZicu pătrunde în careu, dar şutează pe lîngă poartă

csms iasi steaua Stanciu trage de la 14 metri, mingea este o deviată de un adversar, iar Caparco reţine

min 43

asa otelulFlorin Cernat trage de la 25 de metri, dar Stăncioiu reţine fără probleme

csms iasi steaua Steaua atacă şi domină meciul, dar nu reuşeşte să îşi creeze ocazii periculoase

min 39

asa otelul GOOL ASA! Mureşan transformă fără emoţii lovitura de la 11 metri. În acest moment, ASA este campioană datorită meciurilor directe

min 38

asa otelulPenalty pentru ASA. Solomou l-a faultat dur pe Bumba.

min 36

asa otelul ASA solicită din nou penalty. Hanca a pătruns în careu şi a căzut după un duel cu un fundaş advers.

min 34

asa otelul Gabi Mureşan şutează din voleu de la 20 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă

csms iasi steaua Adi Popa pătrunde pe partea dreaptă, dar centrarea sa este respinsă în corner de Mihalache

min 30

asa otelulClaudiu Voiculeţ primeşte o pasă în careu, dar este marcat bine de Stelian Cucu şi nu a putut continua faza, mingea ieşind afară

min 26

csms iasi steaua Stanciu trage de la 20 de metri, dar şutul acestuia este prins de Caparco

min 22

asa otelul Prima schimbare la ASA. Manolov a fost înlocuit de Axente

csms iasi steaua Nicuşor Stanciu trage de la marginea careului, dar şutul este blocat de un adversar

MIN 17

asa otelulBumba pătrude în careu şi este blocat de un fundaş advers. Mingea ajunge la Voiculeţ, dar şutul acestuia este respins de portarul Abraham

MIN 15

csms iasi steaua Ocazie pentru CSMS Iaşi. Plămadă reia cu capul din mijlocul careului, dar mingea se duce peste poartă

min 12

asa otelul Ocazie imensă pentru ASA. Bumba scapă singur cu portarul celor de la Oţelul, dar a şutat slab, pe lîngă poartă

csms iasi steaua Bară pentru Steaua. Popa scapă singur cu portarul Caparco, îl driblează, dar şutează în bara transversală - VIDEO

min 10

asa otelulPrimele tensiuni la Mureş. ASA cere penalty. Hanca pătrunde în careu, iar şutul său este blocat de Sissoko. Fundaşul gălăţenilor a avut o intervenţie dură, iar mureşenii au cerut fault

min 8:

csms iasi steauaUn început echilibrat de meci. Ambele echipe nu au reuşit să îşi creeze ocazii de gol, iar lupta se dă la mijlocul terenului

min 2:

asa otelulPrima ocazie pentru ASA. Gorobsov a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Caparco reţine

20:00

Au început meciurile!

Echipele de start:

CSMS Iaşi: Caparco - Ov.Mihalache, Fl.Plămadă, M.Ciucă, Ţigănaşu - Enescu, Mitici - Bosoi, Creţu, Ciucur - Golubovici

Steaua:  Niţă - Rîpă, Tamaş, Varela, Toşca - Breeveld, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Ţucudean

ASA: Stăncioiu - Hanca, M.Constantin, Bejan, S.Ilie - G.Mureşan, Gorobsov - Zicu, Cl.Voiculeţ, Bumba -Manolov

Oţelul: Abraham - Solomou, G. Miron, Sissoko, D. Popescu - Helder, Cucu, Brigido - L. Iorga, Cernat, Tudorie

Probleme cu echipamentul celor de la Oţelul.

Cei de la Oţelul au venit cu un singur rînd de echipament la stadion, unul albastru. Cei de la ASA Tg. Mureş au două rînduri de echipament, unul roş-albastru şi unul alb-albastru.

Arbitrul nu a fost de acord ca cei de la Oţelul să joace în tricourile albastre, iar mureşenii au decis să le ofere un echipament mai vechi, al fostei echipe FCM Tg.Mureş, care este alb.

Conducerea celor de la Oţelul este de acord cu această idee, dar jucătorii sînt nemulţumiţi şi nu vor să evolueze în tricourile celor de la Mureş.

Pînă la urmă, problemele s-au rezolvat, iar gălăţenii au jucat în echipament alb-albastru, iar mureşenii în cel tradiţional, roş-albastru.

Emil Dică a părăsit cantonamentul înainte de meci

Mijlocaşul gălăţenilor a decis să plece din cantonament, din cauza problemelor financiare şi a restanţelor salariale.

"M-am săturat de minciunile celor din conducere. Avem patru salarii restante şi ei ne-au tot amînat. N-am mai rezistat și am plecat acasă. Înainte de meciul cu ASA au zis că ne dau banii, dar nu s-a întîmplat aşa", a declarat Dică la DolceSport.