FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - STEAUA

FOTO şi VIDEO » U Cluj - Steaua 0-3 » Elevii lui Costel Gâlcă se menţin pe primul loc după o victorie categorică

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 aprilie 2015 19:29

Steaua a cîştigat meciul cu U Cluj, scor 3-0, şi este în continuare pe primul loc în Liga 1.

Vezi aici meciul liveTEXT

Vezi aici video cu golul de 1-0

Vezi video cu penalty-ul ratat de Adi Popa

Vezi aici golul de 2-0

Vezi aici golul de 3-0

Steaua a condus la pauză după golul lui Nicuşor Stanciu. Stelistul a marcat cu o lovitură de cap de la 11 metri, la care portarul nu a avut nici o şansă.

În a doua repriză steliştii au continuat să atace. În minutul 53, Avram a dictat penalty pentru roş-albaştri, după un henţ al lui Morar. Adi Popa a executat slab, iar Veselovsky a respins.

Nicuşor Stanciu a fost din nou decisiv în minutul 72. Mijlocaşul a înscris cu un şut de la 18 metri, la care portarul clujenilor nu a mai putut ajunge.

Scorul final a fost stabilit de Andrei Prepeliţă. Mijlocaşul a primit o pasă de la Cristi Tănase şi a marcat cu un şut de la şase metri.

Clujenii au avut o prestaţie bună, iar Mengolo a fost un pericol constant pentru Arlauskis, ratînd mai multe ocazii mari.

Steaua se menţine pe primul loc, cu 60 de puncte, cu unul în plus faţă de ASA.

U Cluj se află pe locul 12, primul care asigură salvarea de la retrogradare, cu 28 de pucnte.