FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - U CLUJ

FOTO şi VIDEO Dinamo - U Cluj 3-0 » "Cîinii" au urcat pe locul 4 în Liga 1, peste CS U Craiova şi Astra

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 februarie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 28 februarie 2015 22:50

Dinmao a cîştigat partida cu U Cluj de pe teren propriu, scor 3-0 şi a urcat pe locul 4 în Liga 1 cu 32 de puncte, cel puţin pînă la meciurile Astrei şi Craiovei.

Prima mare ocazie a partidei le-a aparţinut clujenilor. Castillion l-a depăşit pe Nedelcearu, dar nu a reuşit să-l învingă pe Naumovski (4). Replica dinamoviştilor a venit de la Bilinski, a cărui reluare din cădere a fost respinsă de Veselovsky (14).

VEZI LIVETEXT PARTIDA!

VIDEO cu golul lui Bilinski!

VIDEO cu golul lui Lazăr!

VIDEO cu golul 3 marcat de Dinamo!

”Sepcile roşii” au început mai bine meciul, dar ”cîinii” au echilibrat repede balanţa. Marius Niculae a ratat în minutul 17, iar Valentin Lazăr a şutut în plasa laterală cinci minute mai tîrziu.

Golul a venit în minutul 28. Elhamed a recuperat un balon pe partea dreaptă, a centrat pentru Bilinski, iar atacantul a înscris cu un şut pe jos din interiorul careului.

Skvorc a fost aproape de autogol respingînd peste poartă centrarea în forţă trimisă de Steliano Filip de pe partea stîngă (42).

După pauză, jocul a fost mult mai slab, însă Dinamo a mai marcat de două ori, prin Valentin Lazăr şi din nou Bilinski. Mijlocaşul a scăpat singur spre poartă şi a marcat, în timp ce atacantul a prins un şut puternic, care nu i-a dat nici o şansă lui Veselovsky

Echipele:

Dinamo: Naumovski - Fai, Nedelcearu, Bunoza, Filip - Rotariu, Grigore, Elhamed, Lazăr - Bilinski, Niculae

Rezerve: Marc, Machado, Grozav, Cristescu, Serginho, Alexe, Gavrilă

U Cluj: Veselovsky - Ciupe, Skvorc, Neag, Bambara - Ceppelini, Raul Costin, Van den Broek - Zijler, Castillion, Kovacs

Rezerve: Panagopoulos, Martins, Morar, Lemnaru, Viveiros, Jovanovici, Calcan