FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - GAZ METAN MEDIAŞ

VIDEO Oţelul a obţinut un punct în partida cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-1

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 24 octombrie 2014 20:36

Oţelul Galaţi a terminat la egalitate cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-1, în primul meci al etapei a XII-a din Liga 1.

Medieşenii au deschis scorul după jumătate de oră de joc prin Dan Roman, care a trimis un lob superb de la 16 metri peste portarul Hotoboc, acesta fiind al 3-lea gol din acest sezon pentru el şi al 15-lea din cele 90 de meciuri jucate în Liga 1.

Pînă la pauză, au mai pus în pericol poarta gălăţenilor, pe rînd, Ciprian Petre care a încercat o boltă din apropierea careului mic, urmat de Curtean care a tras un şut puternic de la 25 de metri, Hotoboc avînd emoţii în reţinerea balonului,

Egalarea a venit în minutul 73 din gheata lui Cristea, care abia intrase cu 8 minute înainte în locul lui Helder. Fotbalistul Oţelului s-a descotorosit de un adversar şi l-a executat pe Buchta cu un şut de la 11 metri şi astfel gălăţenii au marcat după 553 de minute, acesta fiind un nou record negativ înregistrat în sezonul curent.

Vezi desfăşurarea liveTEXT a partidei
Vezi VIDEO cu golul superb al lui Dan Roman
Vezi VIDEO cu golul lui Cristian Cristea

***

Echipele de start:

Oţelul: Hotoboc - Murgoci, Leca, Mişelăricu, D. Popescu - Karlik, Tavares - Mauricio Brigido, Cernat, I. Popa - Tudorie

Gaz Metan: Buchta - Creţu, Muth, Mujdragici, Buzean - Tahar, I. Cristea - Figliomeni, C. Petre, Curtean - D. Roman

OŢELUL VS GAZ METAN în Liga 1: 14 jocuri - 8 victorii Oţelul - 4 remize - 2 victorii Mediaş
-primul meci a avut loc pe 25 noiembrie 2000, Gaz Metan - Oţelul 0-0, singura remiză albă; tot în 2000/01 s-a consemnat şi cea mai mare diferenţă de scor, 3-0 pentru oţelari la Galati.
-ultima victorie reuşită de Gaz Metan contra Oţelului s-a înregistrat pe 3 mai 2012, 1-0 la Mediaş. Au urmat 3 succese pentru gazdele de vineri şi o remiză

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”