FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - RUBIN KAZAN 0-0

FOTO Egal cu peripeţii » Steaua - Rubin 0-0, în primul amical al verii pentru campioni

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 iunie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 22 iunie 2013 21:28

Steaua a încheiat la egalitate primul amical din Austria, 0-0 cu Rubin Kazan. Campionii au avut un penalty neacordat, iar Cojocaru a parat o lovitură de pedeapsă după ce tot el provocase penalty-ul.

În prima repriză, Bourceanu a fost eliminat, în locul său intrînd Prepeliţă.Dacă prima repriză a fost dominată clar de ruşi, steliştii au ratat multe ocazii în repriza secundă.

Desfăşurarea liveTEXT:

Min 90+1 - Final de meci. Steaua - Rubin Kazan 0-0

Min 90 - Bratu de la 40 de metri, reţinut cu emoţii de portar

Min 87 - Mare ocazie pentru Rubin. Kacherava a scăpat singur, dar a trimis pe lîngă poartă

Min 80 - Pîrvulescu şutează peste poartă

Min 70 - Centrare Pîrvulescu, Stanciu reia pe jos, portarul reţine

Min 66 - Arbitrul refuză Stelei un penalty. Chiricheş a fost ţinut clar în careu la o fază la care putea marca

Min 65 - Mihai Costea driblează frumos doi adversari şi şutul său la colţul lung e respins de portar

Min 60 - Cojocaru pierde mingea în faţa lui Azmun şi provoacă penalty! Portarul Stelei parează lovitura de pedeapsă executată de Ryazantsev

Min 59 - Iese Tătăruşanu şi intră Cojocaru

Min 55 - Dublă ocazie a ruşilor. Tătăruşanu a scos în două rînduri

Min 52 - O nouă ocazie pentru Steaua. Şut al lui Filip de la 20 de metri, peste poartă

Min 49 - Prepeliţă şutează peste poartă, de la 30 de metri

Min 46 - Steaua în repriza a doua: Tătăruşanu - Rîpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Prepeliţă, Filip - Răduţ, N. Stanciu, Pîrvulescu - M Costea

Rubin în repriza a doua: Ryzhikov - Kislyak, Sharonov, Kvirkvelia, Abishov, Ryazantsev, Kulik, Plătică, Portnyagin, Azmun, Kuzyayev

Min 36 - Popa centrează, portarul ruşilor reţine

Min 35 - Jocul este foarte des întrerupt, fără faze de poartă în ultimele minute

Min 30 - Meciul s-a întrerupt din nou. Arbitrul nu voia să permită steliştilor să-l înlocuiască pe Bourceanu, dar pînă la urmă a acceptat, la rugăminţile celor doi antrenori

Min 25 - Bourceanu primeşte al doilea galben şi este eliminat. Prepeliţă a intrat în locul căpitanului

Min 21 - Şut al lui Latovlevici de la 18 metri, puţin pe lîngă poartă

Min 20 - Meciul s-a întrerupt din nou. Steliştii trebuie să schimbe tricourile. Au început cu cel de rezervă, albastru deschis, iar ruşii sînt în tricouri albe şi şorturi verzi, ceea ce le creea probleme fotbaliştilor.

Min 15 - Galben pentru Bourceanu, după un fault la 35 de metri de poarta lui Tătăruşanu, dupa ce pierduse mingea

Min 12 - Meciul s-a reluat

Min 10 - Partida a fost întreruptă două minute la cererea ruşilor. Aceştia au fost deranjaţi că cei de la televiziunea Look TV au început să filmeze meciul, deşi nu aveau dreptul

Min 9 - Tătăruşanu scoate senzaţional un şut la vinclu al lui M'Villa

Min 5 - Lovitură liberă pentru Rubin de la 30 de metri, după un fault a lui Szukala. Steliştii blochează schema ruşilor

Min 4 - Atac bun al Stelei, dar Iancu ratează pasa pentru Nikolici

Min 1 - A început meciul

-------------

Circa 100 de fani ai Stelei sînt la meci, care au afişat un banner de susţinere pentru patronul roş-albaştrilor: "Gigi Becali, românii din Austria sînt alături de tine".

Echipa de start a Stelei: Tătăruşanu - Georgievski, Gardoş, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Răduţ, G. Iancu - Nikolici

Rubin: Ryzhikov - Ansaldi, C. Navas, Marcano, Kuzmin, Natkho, M'Vila, Kasaev, Dzhalilov, Gânsari, Al. Prudnikov

Partida va avea loc în Westendorf şi va fi transmisă live text pe GSP.RO. Meciul nu va mai fi televizat de Look TV, aşa cum era anunţat iniţial, din cauză că ruşii nu au fost îştiinţaţi din timp şi nu au fost apoi de acord.

Peste trei zile, steliştii vor susţine al doilea meci de verificare, contra maghiarilor de la Videoton.