FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC VOLUNTARI 2-3

VIDEO FC Voluntari se impune pe terenul Astrei, 3-2, după un meci de poveste cu 5 goluri și răsturnări de scor

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 octombrie 2017 16:28

FC Voluntari a obținut o victorie imensă pe terenul Astrei Giurgiu, scor 3-2, după unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din actuala ediție a Ligii 1.

Astra - FC Voluntari 2-3
Au marcat: Abang '2, Alex Ioniță II '37 / Popadiuc '8, Tudorie '14, L. Marinescu '67 p.

TEXT / VIDEO

Camerunezul Abang a deschis scorul pentru Astra în minutul 2, marcând după o centrare perfectă a lui Nyuiadzi.

Egalarea a venit șase minute mai târziu, când fostul stelist Doru Popadiuc a marcat cu un șut deviat.

Ilfovenii au trecut în avantaj în minutul 14, când Tudorie a înscris după un atac prelungit al echipei sale.

Astra a restabilit egalitatea în minutul 37, atunci când Alex Ioniță II și-a arătat din nou clasa, marcând superb dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

FC Voluntari a dat lovitura în minutul 67, Lucian Marinescu transformând fără emoții penalty-ul obținut de Ivanovici după o intrare imprundentă a lui Dandea.

Astra se află în continuare pe locul 4, cu 24 de puncte, dar continuă forma slabă din ultima perioadă, neavând niciun succes în ultimele cinci etape.

De partea cealaltă, FC Voluntari urcă până pe locul opt, cu 19 puncte, intrând în calculele pentru play-off.

Echipele de start

Astra Giurgiu:Iliev - Belu, Dandea, Bejan, Radunovici - Seto, Mrzljak - Balaure, Ioniță II, Nyuiadzi - Abang
Rezerve: Lazar, Val. Gheorghe, Marquinhos, R. Moise, M. Butean, Le Tallec
Antrenor: Edward Iordănescu

FC Voluntari: Balauru - Filipov, Achim, M. Popescu, Acsinte - Novac, Răuţă - Popadiuc, L. Marinescu, Ivanovici - Tudorie
Rezerve: Petrariu, Căpățână, Pîrcălabu, F. Cernat, G. Deac, Vl. Olteanu, R. Petrariu
Antrenor: Claudiu Niculescu

Arbitru: Cătălin Popa
A1: Ovidiu Artene