FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FC BOTOȘANI 1-3

VIDEO Lider, nu glumă! FC Botoșani surclasează și trupa lui Niculescu » "Dubla" de senzație a lui Golofca îi menține pe moldoveni pe primul loc

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 august 2017 16:30

FC Botoșani continuă să fie surpriza plăcută a campionatului. Echipa antrenată de Costel Enache și-a confirmat statutul de lider și i-a predat o lecție de fotbal lui FC Voluntari, impunându-se în fața ilfovenilor cu 3-1.

Oaspeții au început extrem de alert meciul și au reușit să deschidă scorul după doar 11 minute. Moruțan a creat o fază în banda stângă, a centrat, mingea a ajuns la Golofca, care l-a învins pe Balauru cu un șut plasat.

Voduț a egalat pentru ilfoveni în minutul 34. Acesta a primit o minge de la Pârcălabu și a înscris din șase metri.

Botoșănenii au revenit însă în avantaj în prelungirile primei reprize, dintr-o fază suspectă de ofside. Cucu l-a lansat extraordinar pe Golofca, acesta a finalizat pe lângă Balaure, însă reluările TV au arătat că jucătorul oaspeților se afla într-o poziție afară din joc.

Introdus pe teren de doar trei minute, Lorand Fulop a mărit avantajul oaspeților în minutul 54. Acesta a preluat o minge în careu, a preluat elegant, iar portarul Balauru s-a văzut din nou învins.

Seara ratată a gazdelor a devenit completă în ultimele 10 minute: Alexandru Răuță a văzut roșu direct după o intrare de-a dreptul criminală la Daniel Popa, cu talpa pe tibie. În minutul 86, a văzut roșu direct și goalkeeper-ul Balauru, eliminat direct pentru proteste. Locul său între buturi a fost luat de atacantul Voduț.

FC Botoșani câștigă meciul cu Voluntari și rămâne liderul-surpriză din Liga 1, acumulând 10 puncte, în timp ce  FC Voluntari rămâne pe locul șapte, cu patru puncte.

FINAL»  FC Voluntari - FC Botoșani 1-3
Au marcat: Voduț '34 / Golofca '11, 45+1, L. Fulop '54