FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - CONCORDIA 2-1

VIDEO Orezăria de la Tg. Mureș a fost de partea lui ASA! Trupa lui Ilie Stan învinge Chiajna, scor 2-1, după un meci cu mulți nervi și o accidentare oribilă

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 martie 2017 17:15

ASA Târgu Mureș a învins Concordia Chiajna în a doua etapă din play-out, scor 2-1, pe un teren pe care predomina nisipul în locul gazonului.

ASA TÂRGU MUREȘ - CONCORDIA CHIAJNA 2-1 VIDEO / liveTEXT
Au marcat: G. Mureșan 11 p., Ciolacu 87 / V. Alexandru 84

Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 11, când Bălgrădean a avut o intervențe neregulamentară în careu și Gabi Mureșan a transformat de la punctul cu var. Portarul ilfovenilor a fost și avertizat.

Cu un sfert de oră înainte de final, Bălgrădean a mai comis un penalty, după ce l-a apucat de picioare pe Ciolacu. În aceeași fază, Ștefan Bărboianua a sărit la cap, iar în momentul aterizării a căzut prost și s-a accidentat, fiind nevoit să părăsească terenul, după ce a urlat de durere secunde bune. Totodată, și Bălgrădean a plecat mai devreme la cabine după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Pentru că Dan Alexa făcuse toate schimbările, în locul lui Bălgrădean în poartă a intrat Alexandru Albu. Tot Mureșan a executat lovitura de pedeapsă, însă de această dată a lovit bara laterală și Albu a scăpat fără gol primit.

Ilfovenii au egalat cu 6 minute înainte de final, când Valentin Alexandru a trimis în poartă o minge degajată greșit de portarul Pap.

Formația lui Ilie Stan a stabilit scorul final în minutul 87, când Ciolacu a fost găsit liber în careu și Albu n-a mai putut interveni în fața fostului rapidist.

După această etapă, ASA Târgu Mureș rămâne ultima în Liga 1, cu 9 puncte, în timp ce Concordia Chiajna se află pe poziția a 5-a, cu 13 puncte.

echipele de start:

ASA: Pap - Velayos, Rougkalas, M. Constantin, Mendy - G. Mureșan, Gorobsov - Nicoliță, Ciolacu, C. Rus - Bâtfoi
Rezerve: Moga, E. Dică, Balgiu, Balgiu, Ferfelea, Lemnaru, Petriș, Andre

Chiajna: Bălgrădean - Bărboianu, Melinte, Bejan, D. Popescu - R. Costin, Albu - Serediuc, Herea, Ciobanu - Răducanu
Rezerve: Drăghia, Alexandru, Rogoveanu, Răsdan, Cristescu, Munteanu, Deaconu

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”