FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VIITORUL 3-3

VIDEO+FOTO Ploaie de goluri în "Ștefan cel Mare" » Dinamo și Viitorul au remizat în ultima etapă din play-off, scor 3-3

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 mai 2016 22:26

Finalul campionatului a adus un show total în "Ștefan cel Mare", unde Dinamo și Viitorul au remizat, scor 3-3, după un meci cu trei lovituri de pedeapsă.

Băieții lui Mircea Rednic au deschis scorul în minutul 7 după ce Gnohere a profitat de o eroare a lui Boli și a finalizat cu un șut la colțul lung al lui Buzbuchi. Trei minute mai târziu, Viitorul a egalat după șutul superb al lui Răzvan Marin de la peste 25 de metri.

Trupa lui Gheorghe Hagi a preluat conducerea în minutul 34 din lovitura de pedeapsă transformată de Florin Tănase, după ce Andrei Marc l-a faultat pe marcatorul golului.

Imediat după pauză, Dinamo a egalat tot dintr-o lovitură de pedeapsă comisă de Buzbuchi. Gnohere a transformat fără emoții. În minutul 55, Dorin Rotariu a adus-o din nou în avantaj pe Dinamo. Scorul final a fost stabilit cu șase minute înainte de final de Alexandru Mățan dintr-un penalty.

EKENG A LEȘINAT

În minutul 71, Ekeng a căzut din picioare la mijlocul terenului fără să fie atins de nimeni. Arbitrul a oprit jocul și fotbalistul lui Dinamo a fost transportat de urgență la spital. Oficialii celor două formații au rămas de-a dreptul șocați, în timp ce Ionel Dănciulescu, directorul sportiv al "câinilor" a izbucnit în plâns. (DETALII)

Intrarea la acest meci a fost gratuită, dar au fost prezenți doar 2500 de spectatori!

Echipele de start:

Dinamo: Muțiu – Hanca, A. Marc, Nedelcearu, Vl. Olteanu – P. Anton (cpt), I. Șerban – D. Rotariu, Bicfalvi, V. Lazăr – Gnohere.
Rezerve: Cerniauskas – Puljic, Ekeng, Mevlja, Palic, Kortzorg, Corbu

Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Perju, Boli, Cr. Ganea – R. Marin, I. Filip, Pablo de Lucas – A. Chițu, I. Hagi (cpt), Fl. Tănase.
Rezerve: Murariu – Băluță, Drăguș, Cârstocea, Mățan, Boboc, Vidrăsan.

Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Asistent 1: Gabriel Bârjac (Zalău)
Asistent 2: Iulius Radu Timar (Marghita)
Rezervă: Andrei Antonie (București)
Observator LPF: Marcel Vasile (București)