FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - ASA TÂRGU MUREȘ 2-0

VIDEO + FOTO Victorie clară pentru FC Botoșani în fața lui ASA, 2-0 » Misiunea ardelenilor, tot mai dificilă

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 martie 2017 16:56

FC Botoșani a câștigat în această seară primele trei puncte din play-out, după ce a învins-o pe ASA Târgu Mureș, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a treia din play-out.

După o primă repriză fără ocazii la cele două porți, partida s-a animat în mitanul secund, iar FC Botoșani a deschis scorul în minutul 49, prin Golofca, care a marcat frumos din interiorul careului, după ce l-a ridiculizat pe Bănel Nicoliță.

Avantajul botoșănenilor a fost majorat 10 minute mai târziu, grație lui Vașvari, care a transformat cu siguranță penalty-ul obținut de Laurențiu Buș, acesta fiind faultat de Velayos.

Grație acestei victorii, FC Botoșani acumulează 20 puncte și urcă pe locul 2 în clasamentul play-out-oului, moldovenii părând să fi scăpat definitiv de emoțiile retrogradării.

De partea cealaltă, ASA Târgu Mureș pierde primul meci de la venirea lui Ionuț Chirillă pe bancă, și rămâne pe ultimul loc, cu doar nouă puncte, șansele de salvare scăzând pe etapă ce trece.

FINAL » FC Botoșani - ASA Târgu Mureș 2-0
Au marcat: Golofca '49, Vașvari '59 p.