FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA-ASA 3-1 / STEAUA - BOTOȘANI 2-0

VIDEO și FOTO Final uluitor de sezon » Astra lui Șumudică bate ASA și trimite titlul la Steaua în proporție de 90%! ”Roș-albaștrii” au învins Botoșaniul în 9!

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 mai 2015 23:18

Rugăciunile steliștilor au fost ascultate, iar Astra lui Marius Șumudică a învins-o pe ASA Tg. Mureș, scor 3-1. ”Roș-albaștrii” revin pe primul loc cu o etapă înainte de final după victoria obținută în nouă jucători în fața Botoșaniului, scor 2-0.

CLASAMENTUL
1. Steaua 70p
2. ASA Tg. Mureș 68p
Steaua - FC Botoșani 2-0
Varela 23 (VIDEO), Stanciu 43 (VIDEO)
Astra - ASA Tg. Mureș 3-1
Alibec 19 (VIDEO), 63 (VIDEO), Fatai 90+6 (VIDEO) / Bumba 36 (VIDEO)
ULTIMA ETAPĂ (Joi): ASA - Oțelul, CSMS Iași - Steaua

Scenariu nebun pentru ultimele etape ale Ligii 1. După ce ASA a recuperat 13 puncte față de Steaua și a trecut pe primul loc, campioana României s-a întors astăzi în fruntea ierarhiei cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Șumudică s-a ținut de cuvînt, iar Astra a făcut o partidă extraordinară în fața lui ASA. Budescu a dat semnalul de alarmă pentru echipa lui Ciobotariu în minutul 16, cînd a trimis în bară din lovitură liberă. Ardelenii n-au ținut însă cont, iar trei minute mai tîrziu, după un călcîi de senzație al aceluiași Budescu, Alibec deschidea scorul.

Oxigen pe Național Arena

Steliștii au reacționat aproape imediat după reușita Astrei, iar Varela a deschis scorul pe Național Arena (23). Bumba a readus însă speranțele în tabără mureșenilor în minutul 36, cînd a egalat la Giurgiu cu un supergol. Între timp, steliștii au rezolvat pînă în pauză problema victoriei cu Botoșani, Stanciu marcînd un gol senzațional.

Ploaie de ”roșii” la Steaua

După pauză, Prepeliță a fost eliminată după ce l-a lovit cu gheata în gură pe Danci.(53) Mai mult, ”roș-albaștrii” au rămas în nouă jucători, Bourceanu fiind eliminat, deși intrase de numai 5 minute. Tot în minutul 63, giurgiuvenii îi linișteau pe steliști, același Alibec marca în poarta lui Stăncioiu.

Finalul a fost incendiar la Giurgiu, unde Gonzalez, Ben Youssef și Laban au fost eliminați după o bătaie generală. Fatai a înscris pentru 3-1, iar titlul e 90% la Steaua.

Desfășurarea  liveTEXT a ambelor partide:

Min 90+11

astra asaFINAL ȘI LA GIURGIU! Astra o învinge pe ASA, iar Steaua revine pe primul loc

Min 90+10

astra asaDe Amorim șutează la colțul lung din unghi și obține o lovitură de colț

MN 90+6

astra asaGOOOL ASTRA! Fatai scapă singur cu portarul și înscrie

steaua botosaniFINAL DE MECI! Steaua cîștigă cu 2-0 și urcă pe primul loc!

min 90+3

astra asaSchimbare la Astra: Nuno Pinto intră în locul lui Budescu

Min 87

astra asaGOL ANULAT ASTRA! De Amorim a reușit să înscrie, însă golul este anulat pentru ofsaid

astra asaJUCĂTORII S-AU LUAT LA BĂTAIE PE TEREN! Gonzalez (ASA), Laban și Ben Youssef (ambii de la Astra) au fost eliminați! Șumudică e trimis în tribună! Constantin se alege și el cu un galben, acesta, alături de Gonzalez și Hora, nu vor evolua în ultima etapă. Viciu, portarul de rezervă, a fost și el eliminat

Min 83

steaua botosaniSchimbare la Steaua: Stanciu îi lasă locul lui Latovlevici

Min 82

steaua botosaniRATARE URIAȘĂ BOTOȘANI! Batin trimite cu capul în bară din 6 metri

astra asaSchimbare la Astra: Iese Alibec și intră Fatai

steaua botosaniSteaua nu mai trece de jumătatea terenului. Tamaș a urcat în linia de mijloc după intrarea lui Papp

Min 76

astra asaSchimbare la ASA: Iese Zicu și intră Axente

Min 72

steaua botosaniVașvari șutează de la mare distanță, însă balonul trece puțin peste poartă

Min 65

astra asaBudescu șutează puternic pe jos, însă mingea este deviată de Constantin

Min 63

astra asaGOOOL ASTRA! Alibec îi readuce pe giurgiuveni în avantaj după o fază creată de De Amorim

steaua botosaniROȘU BOURCEANU! Mijlocașul Stelei este eliminat la doar 5 minute după intrarea pe teren

Min 62

astra asaLaban șutează mult peste poartă de la marginea careului

Min 62

steaua botosaniBourceanu vede galben după ce execută înainte de fluierul arbitrului o lovitură liberă

Min 58

steaua botosaniSchimbare la Steaua: Rusescu este înlocuit de Bourceanu

astra asaBen Youssef vede galben

Min 56

astra asaGonzalez vede cartonașul galben

min 55

astra asaRATARE URIAȘĂ ASTRA! Tembo primește un balon în fața porții, însă nu reușește să îl devieze în plasă

steaua botosaniVașvari trimite în zid din lovitură liberă de la marginea careului

Min 53

astra asaSchimbare la Astra: Tembo intră în locul lui Florescu

steaua botosaniROȘU STEAUA! Prepeliță este eliminat, după ce îl lovește cu gheata în gură pe Danci în timpul unei alunecări

Min 49

steaua botosaniRATĂRI URIAȘE ALE STELEI! Lazar intervine senzațional la șuturile din 6 metri ale lui Țucudean și Stanciu. Corner bătut bine de Stanciu, însă Acsinte intervine senzațional la o lovitură de cap a lui Varela

Min 46

A început repriza secundă!

Min 45+1

PAUZĂ PE AMBELE STADIOANE

Min 43

steaua botosaniGOOOL STEAUA! Nicușor Stanciu înscrie cu un șut la colțul lung dintr-un unghi închis, după ce i-a ridiculizat pe fundașii botoșăneni

Min 41

astra asaBudescu trimite în zid din lovitură liberă, iar balonul se duce în corner. Stăncioiu respinge tot în corner mingea trimisă de același Budescu

Min 40

astra asaN'Doye șutează direct în brațele lui lung de la marginea careului

Min 36

astra asaGOOOL ASA! Bumba egalează cu un șut superb de la marginea careului

Min 34

astra asaRATARE URIAȘĂ ASA! Feussi trimite excelent în fața porții, însă Hora nu reușește să împingă balonul în plasă

Min 33

astra asaHora primește un balon excelent în careu, însă șutează lamentabil

Min 31

steaua botosaniRATARE URIAȘĂ STEAUA! Rusescu trimite în fața porții, de unde Stanciu trimite pe lîngă

Min 29

astra asaLung reține un balon și se dă cap în cap cu Hora. Mijlocașul ardelenilor vede cartonașul galben și va fi suspendat pentru meciul cu Oțelul

Min 27

astra asaMureșan trimite în zid de la 30 de metri

steaua botosaniCroitoru primește un balon în partea stîngă, însă șutează aiurea. Mijlocașul moldovenilor s-a și accidentat la această fază și a fost schimbat cu Neluț Roșu

Min 23

steaua botosaniGOOOL STEAUA! Varela deschide scorul cu o reluare pe jos din 8 metri, după o centrare a lui Stanciu

Min 19

astra asaGOOOL ASTRA! Budescu pasează cu călcîiul la marginea careului, de unde Alibec înscrie cu un șut pe centrul porții

min 16

astra asaBARĂ ASTRA! Budescu execută direct pe poartă lovitura liberă din unghi, mingea îl depășește pe Stăncioiu și izbește bara

MIN 15

astra asaFeussi vede ”galben”, după ce se complică în preajma propriului careu și pierde balonul în fața lui Amorim, pe care îl faultează

MIN 14

steaua botosaniPopa ia o acțiune pe cont propriu, trece de un adversar, însă trimite în fața porții, unde nu se afla nimeni