FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FCU CRAIOVA

VIDEO Moment jenant în FCSB - FCU Craiova » Ce vedea arbitrul pe monitorul VAR: „Hai, că ne apucă două dimineața”

FCSB - FCU Craiova | În repriza a doua, VAR-ul a ajutat la dictarea unui penalty evident pentru olteni, însă acuratețea sistemului a fost lamentabilă.

Articol de GSP - Publicat luni, 01 august 2022 00:06 / Actualizat luni, 01 august 2022 10:37

La un corner al oaspeților, Dawa l-a călcat pe Duarte în careul lui Târnovanu. Fault evident, care i-a scăpat însă „centralului” Adrian Cojocaru. Chemat la marginea terenului pentru a revedea faza la monitorul VAR, tehnologia a lăsat de dorit.

Ce inspirație: Dică l-a introdus pe teren și a marcat după două minute!
FCSB - FCU Craiova

Moment jenant la FCSB - FCU Craiova: „Hai, că ne apucă două dimineața”

Mai întăi, Cojocaru a așteptat câteva secunde bune pentru ca pe monitor să pornească faza. Apoi, a beneficiat de o reluare slabă, un cadru larg, de unde nu putea să vadă practic nimic.

Haosul a continuat, iar la un moment dat Cojocaru a ajuns să se uite la el în monitorul VAR (foto), care difuza imaginile live în loc de faultul comis de Dawa. În cele din urmă, Cojocaru a văzut incorectitudinea comisă de Dawa și a dictat penalty, unul transformat de Compagno.

Faultul lui Dawa

„Hai, că ne apucă două dimineața!”, a reacționat comentatorul Digi Sport Ionuț Angheluță.

În total, jocul a fost întrerupt aproximativ 6 minute!

Oficiali din fotbal au criticat defecțiunile pe care le-a arătat sistemul de arbitraj video în primele  etape. Tehnicienii care operează tehnologia au trimis către LPF o scrisoare în care somează Liga să oblige cluburile să-și pregătească stadioanele pentru VAR, altfel nu vor dispărea problemele - detalii, pe larg, AICI.