FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - GLORIA BISTRIŢA 3-1

Napoli: "Sînt mulţumit de cum ne-am mişcat azi. Am renunţat la Bălţoi, Moraru şi Benga”

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 iulie 2009 00:00

Nicolo Napoli a obţinut încă de la primul meci ceea ce n-a reuşit Răzvan Lucescu în sezonul trecut: să învingă Bistriţa (3-1). Cinci puncte şi o eliminare din Cupă a fost preţul plătit de braşoveni în duelurile cu echipa lui Jean Pădureanu. Napoli a adus încă de la primul meci un aer mai ofensiv în jocul echipei. La finalul partidei, italianul a anunţat lotul care va face deplasarea în turneul din Elveţia.

„A fost un antrenament util şi un meci de pregătire de care aveam nevoie. Sînt mulţumit de cum s-au mişcat băieţii astăzi. Chiar dacă am primit gol, am făcut un joc bun şi în prima repriză, ratînd multe ocazii. Important este că ajungem cu uşurinţă în faţa porţii.

Abia după stagiul din Elveţia vom juca la potenţial maxim. Am decis să renunţăm la cîţiva jucători. Bălţoi, Moraru şi Benga, care nu aveau şanse să joace la Braşov, am ales să fie împrumutaţi la alte echipe ca să poată bifa cît mai multe meciuri” a declarat Napoli.

În repriza secundă a partidei cu Gloria Bistriţa a debutat şi ex-rapidistul Nicolae Grigore.

Lotul pentru Elveţia
: Kajcsa, Coman (portari), Voicu, Constantin, Nicolae, Abrudan, Oros, Ezequias, Ionescu (fundaşi), Roman, Mateiu, Cristescu, Munteanu, Senin, Grigore, Măldărăşanu, Ilyes, Chipciu (mijlocaşi), Zaharia, Dedu, Hadnagy, Sburlea (atacanţi)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”