FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAȘOV - GAZ METAN 0-0 / CHIAJNA - PETROLUL 3-2

VIDEO+FOTO Final nebun de sezon! S-a decis și ultima echipă salvată de la retrogradare, după două meciuri halucinante!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 mai 2015 17:39

Nebunie totală în meciurile care au decis ultimele două retrogradate din Liga 1.

Gaz Metan a beneficiat 73 de minute de jocul rezultatelor, timp în care Petrolul a reușit să o țină în șah pe Chiajna. Medieșenii au pierdut pe mîna lor locul în Liga 1, nereușind să înscrie în poarta Brașovului, după ce ”stegarii” pierduseră orice șansă la 3-2 pentru Chiajna.

”Lupii galbeni” au deschis scorul în minutul 11 prin N'Koyi (VIDEO), însă Adrian Cristea a egalat peste numai șase minute cu un șut incredibil. (VIDEO) După pauză, ploieștenii au condus din nou prin golul lui Kronaveter (VIDEO), însă avantajul a durat din nou numai șase minute, Purece marcînd cu un nou gol spectaculos. (VIDEO)

Pena i-a urcat însă pe ilfoveni pe locul 12 în minutul 73, cînd Pena a înscris pentru 3-2. (VIDEO) La Brașov, Zomislici a izbit bara cu un șut de la mare distanță, (VIDEO) în timp ce medieșenii n-au reușit să înscrie un gol care le-ar fi asigurat menținerea în Liga 1.

Clasamentul FINAL

12. Chiajna 39-44 41p
13. Gaz Metan 29-34 39p
14. FC Brașov 33-46 36p

Click aici pentru liveTEXT de la Chiajna - Petrolul!

Click aici pentru liveTEXT de la FC Brașov - Gaz Metan!

Echipele de start

Chiajna: Matache - Vagner, Dragarski, Bagarici, Bucurică - Maftei - Șt. Grigorie, Boldrin, Purece, Ad. Cristea - Dina
Petrolul:
Pecanha - Al. Coman, M. Marin, Ipsa, Peteleu - I. Filip, Kronaveter - Nepomuceno, Pastorini, Astafei - Nkoyi

FC Brașov: D. Mutu - Străuț, L. Goian, Novakovici, Novak - Leko, Zomislici - M. Constantinescu, Aganovici, C. Ganea - Țîră
Gaz Metan:
Pleșca - Crețu, Muth, Trtovac, Buzean - A. Muntean, R. Zaharia, Llullaku, Vitinho - Băjenaru, D. Roman

Cum se salvează Gaz Metan

- Cu o victorie, dar Chiajna să bată cel mult la același număr de goluri
- Cu un punct în fața Brașovului, dacă și Chiajna obține cel mult un egal cu Petrolul

Cum se salvează CHIAJNA

- Cu o victorie în ultima etapă, însă Gazul ar trebui să se împiedice sau să cîștige în fața Brașovului la o diferență mai mică decît o va face Chiajna cu Petrolul