FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO 3-0

Previziunea Gazetei s-a concretizat » Fazele fixe care au decis derby-ul + Cifrele partidei

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 01 noiembrie 2014 10:29

Gazeta de ieri a anticipat că fazele fixe pot fi decisive în Derby, ţinînd cont de modul în care echipele au gestionat în actualul campionat astfel de momente.

Chiar aşa s-a întîmplat aseară, în Steaua - Dinamo 3-0. Golul reuşit de Steaua în prelungirile primei reprize a venit dintr-o lovitură liberă, executată de Sînmărtean şi transformată în gol de Szukala, cu capul. A fost cel de-al 10-lea gol al trupei lui Gâlcă reuşit din fază fixă şi cel de-al 9-lea încasat de Dinamo, din cele 14, tot din faze fixe.

3 goluri a marcat Szukala în actualul campionat, toate reuşite cu capul în urma unor faze fixe

12 goluri a marcat Keşeru în actualul campionat, fiind liderul golgeterilor, peste Tade şi Tamuz, ambii cu cîte 9 reuşite

8 victorii şi 2 remize e palmaresul Stelei în faţa lui Dinamo în ultimele 10 partide directe. Ultima victorie a "cîinilor" a fost reuşită în aprilie 2011, 1-0 în Ghencea

14 ani au trecut de la ultima victorie a Stelei, într-un meci de campionat, în derby, la o diferenţă de 3 goluri, 4-1 în august 2000, cînd Piţurcă era antrenor în Ghencea