FOTBAL  »  Superliga  »  VASLUI - DINAMO 3-1

Primul meci fără Torje, primul eşec » Vaslui - Dinamo 3-1

Wesley a adus Vasluiul în avantaj +8   FOTO
Wesley a adus Vasluiul în avantaj

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 septembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2011 23:53

Dinamo a pierdut la Vaslui, 1-3, şi a ratat şansa de a se desprinde la 8 puncte de Steaua.

Dorel Stoica a deschis scorul cu o torpilă de la marginea careului(41). După doar un minut, Temwanjera a finalizat excelent cu un şut la colţul lung un contraatac al Vasluiului şi a adus egalarea. Gazdele au preluat avantajul prin reuşita cu capul a lui Wesley.

Brazilianul a marcat din 7 metri după o centrare a lui Adailton(44).

Sînmărtean a pierdut pe drum 4 dinamovişti, dar a fost blocat în careu. În minutul 70, Dănciulescu nimereşte bara cu un şut puternic din interiorul careului.

După doar 4 minute, Vasluiul s-a desprins pe tabelă cu golul lui Sînmărtean. Mijlocaşul gazdelor a înscris cu un şut plasat de la 20 de metri. Dinamo a pierdut primul meci din acest sezon şi a ratat şansa de a se desprinde la 8 puncte de Steaua în clasament.

În direct la Fanatik Show, pe Digi Sport, Cristi Borcea a acuzat dur arbitrajul la pauză: "Nu se poate ce se întîmplă la Vaslui. Robert Dumitru e delegat mereu la Porumboiu. E jaf ce se întîmplă acum. Trebuia să ne dea penalty şi eliminare. Nu se întîmpla aşa nici pe vremea Victoriei. Dacă trebuie să pornim Jihadul, facem şi asta. Robert Dumitru ar trebui scos din arbitraj".

Vezi aici desfăşurarea LIVE a partidei

Vezi mai jos o galerie foto de la Vaslui - Dinamo

Echipele de start:
VASLUI: Cerniauskas - Milisavljevici, M. Constantin, Farkas, Milanov - Pavlovici - Adailton, Wesley, Sînmărtean, Gerlem -
Temwanjera
Rezerve: Puia, R. Neagu, Zmeu, Y. Bello, Balaur, Buhăescu, R. Costin
Antrenor Viorel Hizo

DINAMO: Bălgrădean - Luchin, Moţi, Dr. Grigore, Muşat - L. Rus, D. Stoica, Pătraşcu, C. Munteanu - Dănciulescu, M. Niculae
Rezerve: G. Curcă, Diabate, Cazacu, L. Ganea, Bakaj, Ţucudean, Păun
Antrenor Liviu Ciobotariu

Partida a fost arbitrată de brigada formată din Robert Dumitru - Ed. Dumitrescu, Oct. Şovre