FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - SEPSI

Repriză de vis pentru Dugandzic » De câte minute a avut nevoie pentru cel mai rapid hat-trick al sezonului + mesaj special pe tricou

Marko Dugandzic/ foto Facebook @FC Rapid 1923

Articol de - Publicat vineri, 20 ianuarie 2023 20:49 / Actualizat vineri, 20 ianuarie 2023 21:20

RAPID - SEPSI. Marko Dugandzic, atacantul giuleștenilor, a reușit un hat-trick în prima repriză. A marcat cele 3 goluri în decurs de 14 minute.

Este cel mai rapid hat-trick marcat în acest sezon în Superliga și al doilea din ultimii ani. Ultimul hat-trick de dată recentă mai rapid ca al lui Dugandzic a fost în 2015, când Mihai Roman II a înscris pentru Pandurii, într-un 5-2 cu Poli Iași. Golurile lui Roman: minutul 58, din penalty, minutul 63 și minutul 68. Deci, un hat-trick întins pe durata a 10 minute.

Hat-trick „văruit” » Feșnic a ratat hențul din careu, dar VAR-ul nu: așa a înscris Dugandzic golul 3 cu Sepsi
RAPID - SEPSI OSK

Dugandzic, hat-trick în 14 minute în Rapid - Sepsi

Atacantul Rapidului a deschis scorul după doar 5 minute, la finalul unui contraatac. A finalizat la colțul scurt, după pasa primintă de la Kait.

Marko a reușit al doilea gol în minutul 13. De data aceasta a marcat cu capul, în urma unui corner executat perfect de Alex Ioniță II. Ninaj, stoperul lui Sepsi, a fost depășit la primel două reușite ale croatului. Mai întâi a fost prins pe picior greșit când Kait i-a pasat lui Dugandzic, apoi l-a scăpat pe atacant in marcaj.

Croatul adus de la CFR a reușit hat-trick-ul în minutul 19, dintr-un penalty acordat după intervenția VAR.

După primul gol, Dugandzic a avut un mesaj special: „La mulți ani, mama”.

12 goluria marcat Dugandzic în acest sezon de Liga 1. Este al doilea golgeter, după Andrea Compagno (13 goluri)

Sabău i-a impresionat pe „studenți” » Chipciu: „Mi-e greu să cred că retrogradăm, la cum jucăm” + „Mister ne dă putere”
U CLUJ
„Ridicol! A falimentat un club și dă lecții?!” » Răspuns pentru Marian Iancu, ieșit astăzi la atac