FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Retur şocant » Steaua a fost dezastru în partea a doua a campionatului: s-ar fi clasat pe o poziție rușinoasă!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 martie 2017 00:00

Clasamentul jumătăţii a doua a campionatului regulat o regăseşte pe Steaua abia pe locul 5, cu un sfert mai puţine puncte câştigate faţă de tur.

Oglinda perfectă a Stelei pentru prăbuşirea din ultimele luni e discrepanţa frapantă dintre parcursul echipei din turul sezonului regulat şi cel înregistrat în partea a doua.

În primele 13 etape, trupa lui Reghecampf a avut un parcurs constant bun. A acumulat cele mai multe puncte şi a înregistrat nu mai puţin de 8 victorii, adică peste 60% din jocuri le-a câştigat.

Ce a urmat din noiembrie şi până astăzi arată un traseu submediocru pentru o echipă care îşi doreşte titlul. Punctele acumulate sunt cu un sfert mai puţine ca în tur, echipa e abia pe locul 5 în clasamentul returului, iar procentajul victoriilor a scăzut la numai 38%!

Cea mai şocantă diferenţă nu este în dreptul Stelei. Astra a terminat pe locul 11 turul, cu numai 13 puncte. În timp ce în topul părţii a doua e lider, cu 31 de puncte! Din cele 13 runde, Şumudică a câştigat 10!

Ce avantaj mare are Astra

Dintre cele 6 echipe din play-off, nu mai puţin de 5 au terminat sezonul regulat cu punctaj impar, iar după înjumătăţire au avut nevoie de bonificaţia de 0,5. Singura cu punctaj par e Astra, lucru care îi conferă un atu imens.

Dacă la finalul play-off-ului, Astra se va afla la egalitate cu oricare dintre celelalte 5 adversare, îi va lua acesteia fața în clasament.

Primul criteriu de departajare va fi dacă o echipă a intrat sau nu beneficiind de rotunjire, abia al doilea criteriu va fi cel al meciurilor directe. Până acum, pentru rezultatele din sezonul regulat, Astra nu are avantaj, la directe, în faţa nici uneia!

14e numărul etapelor la finalul cărora Steaua s-a aflat pe primul loc, Viitorul a stat lider numai 7 runde, ceilalţi lideri fiind Dinamo (2), Botoşani (2) şi Iaşi (1)