FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - ASTRA

SEPSI - ASTRA 4-1 » Fără 10 jucători, Sepsi se distrează cu echipa lui Eugen Neagoe! Clasamentul actualizat

SEPSI - ASTRA // foto: Bogdan Bălaș +22   FOTO
SEPSI - ASTRA // foto: Bogdan Bălaș

Articol de , - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021 11:00 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 14:59

Sepsi a câștigat categoric duelul cu Astra Giurgiu, primul al zilei din Liga 1, scor 4-1.

Vezi AICI programul etapei #18!

Începutul de meci le-a aparținut oaspeților, care și-au arătat colții încă din primele minute. Totuși, nu au reușit să puncteze pe tabelă, iar Sepsi a profitat de acest lucru. Covăsnenii au deschis scorul în minutul 11, când Lorant Kovacs a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Radoslav Dimitrov.

Gazdele au dus scorul la 2-0 din penalty, în minutul 39. „Centralul” Sebastian Colțescu a arătat spre punctul cu var când portarul Mihai Popa l-a doborât pe Eder Gonzales. Vașvari a executat fără emoții, tânărul portar al giurgiuvenilor nereușind să ghicească colțul unde Vașvari a trimis mingea.

+18 FOTO

Același Eder Gonzales a ieșit la rampă câteva minute mai târziu, când s-a aflat la locul potrivit în momentul potrivit. A trimis mingea în poarta goală din doar câțiva metri, după o pasă a lui Nandor Tamas care l-a depășit pe portarul Astrei.

În minutul 75, Bajrovic a dus scorul la 4-0 cu un șut din afara careului de la 16 metri. Lovitura suedezului nu a avut multă intensitate, dar a fost plasată foarte bine, astfel că Mihai Popa nu a putut interveni.

Golul de onoare al Astrei a fost reușit în minutul 86, când Răzvan Tincu și-a trimis mingea în propria poartă, ca urmare a unei devieri nefericite. Sepsi a câștigat astfel cu 4-1, deși nu s-a putut baza pe 10 jucători, 8 infectați cu COVID-19, unul accidentat și unul suspendat.

Covăsnenii rămân pe locul 4 în Liga 1 și ajung la 31 de puncte, 10 sub liderul FCSB. Astra este pe 12, cu 17 puncte acumulate.

Clasament Liga 1:

SEPSI - ASTRA 4-1

SEPSI - ASTRA, echipe de start

SEPSI: Niczuly - Dimitrov, Tincu, B. Mitrea, Csiszer - Kovacs, Vașvari, Fofana, Eder Gonzales - Șafranko, N. Tamaș
REZERVE: J. Fernandez, Dumitrescu, Dumiter, Markovic, Purece, Aganovic, Bajrovic, Păun, Dragomir
ABSENȚI: I. Fulop (accidentați), Ștefănescu, Achahbar, Golofca, Petrila, L. Fulop, Fl. Ștefan, Nouvier, Gal-Andrezly (Covid-19), Bouhenna (suspendat)
ANTRNEOR: Leo Grozavu

ASTRA: M. Popa - De Sousa, Graovac, Găman, David Bruno - Crepulja - Stahl, Răduț, Canadija, V. Gheorghe - Montini
REZERVE: Boloboașă, Merloi, Riza, Balaure, Wutrich, Dr. Gheorghe, Budescu, Boe-Kane, Șerban
ABSENȚI: Lazar (accidentat), Fatai, Takayuki, Al. Ioniță II (contracte suspendate)
ANTRENOR: Eugen Neagoe

Stadion: Municipal, Sf. Gheorghe
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / Asistenți: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava) și Artene Ovidiu (Vaslui)

Sebastian Colțescu, delegat la primul meci după scandalul-monstru din Champions League! Decizia CCA

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”