FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Steaua a cîştigat primul amical din Austria » 2-0 cu Apoel Nicosia

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 iunie 2010 00:00

Era Piţurcă începe cu un un succes. Roş-albaştrii au învins vicecampioana Ciprului în primul amical al acestei veri. Trupa lui Piţi a condus ostilităţile pe toată durata desfăşurării partidei.

Noile achiziţii, Răduţ, Gardoş, Dorel Stoica, Abrudan şi Păcurar, au debutat astăzi în tricoul Stelei şi s-au achitat cu brio de sarcini.

Minutul 90: Fluier final. Steaua cîştigă clar jocul test cu Apoel Nicosia prin golurile marcate de Tănase şi Surdu.

Minutul 80: Steaua a slăbit ritmul şi pare să aştepte fluierul final.

Minutul 73: Goool Steaua. Surdu primeşte o pasă lungă de la Dorel Stoica şi îl lobează perfect pe goalkeeperul ciprioţilor.

Minutul 60: Todorov este înlocuit cu Mustaţă

Minutul 48: Goool Steaua. Tănase trimite mingea la vinclu, din marginea careului, după o pasă venită de la Nicoliţă.

Minutul 46: Start în partea secundă. Lungu i-a luat locul lui Tătăruşanu.

Minutul 45: Cele două echipe termină la egalitate prima repriză.

Minutul 40: Steaua ajunge cu greu în apropierea careului ciprioţilor.

Steaua nu-i poate folosi astăzi pe Martinovici (întindere musculară), Bicfalvi (contractură) şi Bîtfoi (glezna umflată)

Minutul 32: Nicoliţă pătrunde în careu şi şutează cu stîngul de la 17 metri, puţin pe lîngă poartă.

Fără Kapetanos lîngă el, Stancu pare mai puţin activ în compartimentul ofensiv

Minutul 27: Bogdan Stancu se desprinde de apărătorul care îi făcea marcaj, însă portarul ciprioţilor ajunge înaintea sa la minge.

Minutul 25: Răduţ şutează peste poartă din afara careului.

Minutul 24: Dorel Stoica trage de la 25 de metri, pradă uşoară pentru portarul advers.

Minutul 22: Tătăruşanu apără un şut de la 22 de metri, în urma unei greşeli a lui Gardoş.

Cuplul Gardoş-Abrudan nu pare suficient sudat, dovadă că apar deja nesincronizări între ei.

Minutul 10: Corner pentru Steaua. Nicoliţă bate defectuos.

Minutul 8: Tătăruşanu rămîne singur cu un adversar, însă intervine providenţial.

Minutul 3: Lovitură liberă pentru ciprioţi. Execuţia lasă de dorit, iar Steaua scapă cu faţa curată.

Minutul 1: Arbitrul a fluierat startul partidei. Nicoliţă este noul căpitan al Stelei.

Steaua lui Piţurcă debutează azi, contra lui APOEL Nicosia, de la ora 19:00. La meci e aşteptat şi Gigi Becali, care i-a anunţat pe cei din club că vrea să vadă echipa la lucru în primul meci de pregătire din presezon.

APOEL a terminat pe poziţia secundă în Cipru, după Omonia Nicosia. Amicalul e livetext pe gsp.ro.

Iată garnitura de start a Stelei: Tătăruşanu - Todorov, Gardoş, Abrudan, Emeghara - Dorel Stoica - Nicoliţă, Păcurar, Răduţ, Tănase - Stancu.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”