FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - DINAMO 1-0

Stilul Dinamo

Articol de - Publicat duminica, 27 septembrie 2009 00:00

"Cîinii" alternează rezultatele excelente cu cele penibile. După victoria în faţa Urziceniului din urmă cu o săptămînă, elevii lui Bonetii au pierdut ieri lamentabil la Mediaş

Cînd te mulţumeşti cu puţin, obţii puţin. Sau "nimic". Iar Dinamo a venit cu valiza goală de la Mediaş. Greşelile individuale de pe finalul partidei au dus la 3 puncte obţinute de gazde, fiindcă victoria este de cele mai multe ori a celor care insistă să şi-o adjudece.

Specialiştii în fotbal spun că jocul greşeala aşteaptă. Aşa a fost aseară. O minge aruncată inteligent spre sprintul lui Silvăşan a făcut "şah" apărarea dinamovistă, Dolha a încercat să respingă, dar a făcut stîngaci doar pînă la Eric care a "dat" mat, înscriind cu un calm demn de tehnica lui sclipitoare.

Fotbal pe contre
Lăsînd la o parte arbitrajul, ce a enervat pe toată lumea, s-a jucat şi văzut fotbal la Mediaş. De ambele părţi, numai că a lipsit lovitura de graţie, pe care au căutat-o ambii combatanţi. Claudiu Niculescu (2 şi 26) a bătut două lovituri libere, dar cam telefonate, iar în minutul 8 a fost surprins de pasa inteligentă a lui Andrei Cristea, reluînd imprecis o ocazie ce nu se cade să fie risipită astfel. Pe final de repriză, roş-albii au cedat, neaşteptat, iniţiativa, iar ardelenii au împis jocul spre buturile lui Dolha. Doar că pericolul a fost tot la poarta bravului Buchta, care era să fie învins fie de propriul apărător, Hoban (40), fie de Torje.

Primul eşec afară al "cîinilor"
Fotbal şi-n partea secundă. Andrei Cristea (47) a ratat din colţ, imediat lui Bud nu i-a ieşit şutul la poarta cealaltă. Dolha (52) a boxat "torpila" lui Eric. Alexe (65), rămas cu poarta goală, a fost lovit de balon, dar puştiul n-a putut direcţiona mingea spre gol. Tot speranţa dinamoviştilor a încercat o reluare a la Van Basten, în minutul 68, însă fără eficienţă. Andrei Cristea (78) l-a remarcat iar pe Buchta, pentru ca apoi să vină faza medieşenilor din minutul 89, finalizată cu gol, care a adus primul eşec pe teren străin al "cîinilor" din acest sezon.

Adrian Cristea, mijlocaş Dinamo
"A fost penalty, cel puţin unul pentru noi. Asta e, n-au valoare arbitrii romani!"

Dario Bonetti, antrenor Dinamo
"Ce să mai zic? A văzut toată lumea... A vorbi despre arbitraj e ca şi cum ai trage în Crucea Roşie! Am avut două situaţii în care se putea da penalty pentru noi"

Cosmin Moţi, fundaş Dinamo
"Nu înţeleg cum am pierdut iar în faţa unei echipe mici. Am luat un gol aiurea, dar şi arbitrajul a fost slab. Ar trebui să vină arbitrii străini!

Cristian Todea, mijlocaş Gaz Metan
"Borcea să-şi aducă aminte cum a scos un punct în primăvară la Mediaş şi apoi să vorbească! Aşa e la Dinamo, cînd «cîinii» pierd, o dau pe arbitri!"

Eric de Oliveira, mijlocaş Gaz Metan
"Cînd învingi Dinamo, sigur îi auzi pe cei de acolo că zic ceva de arbitraj. Noi am bătut pe teren, nu ne-a băgat arbitrul mingea în poartă"

5 ani au trecut de cînd Dinamo nu mai pierduse cel puţin 3 meciuri în primele 8 etape