SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Formă diferită a jucătoarelor înainte de FED Cup » Irina Begu a cîștigat, dar Alexandra Dulgheru a fost eliminată în primul tur la Charleston

Articol de GSP - Publicat marti, 07 aprilie 2015 09:15

În această săptămînă se dispută turneul de la Charleston, iar Irina Begu și Alexandra Dulgheru, componente ale echipei de Fed Cup au jucat ieri în primul tur.

Irina Begu, locul 35 WTA, a cîștigat primul meci de la Charleston. Românca a trecut de Laura Siegemund, locul 144 WTA. Begu a cîștigat în minimum de seturi, 6-2, 7-6, după două ore de joc.

Pentru calificarea în turul doi, Begu va primi 30 de puncte WTA și 4.440 de dolari. Românca va juca miercuri în turul al doilea cu Yaroslava Shvedova, locul 78 WTA.

Alexandra Dulgheru, locul 68 WTA, a fost eliminată în turul I, după ce a pierdut în fața australiencei Alja Tomljanovici, 60 WTA. Românca a pierdut în trei seturi, 6-7, 6-4, 4-6, după trei ore.

Meciul de Fed Cup Canada - România se va disputa în perioada 18-19 aprilie.