FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL

VIDEO Academia Hagi a câștigat azi un turneu internațional! "Dublă" de senzație a puștiului care a decis finala

Răzvan Matiș // FOTO: academiahagi.ro +1   FOTO
Răzvan Matiș // FOTO: academiahagi.ro

Articol de GSP - Publicat joi, 12 aprilie 2018 17:39

Echipa U17 a Academiei Hagi a câștigat azi finala turneului internațional Future Talents Cup, competiție care s-a desfășurat la Budapesta.

În finală, puștii Academiei s-au impus cu 2-0 în fața croaților de la Rijeka, după două goluri spectaculoase reușite de Răzvan Matiș (17 ani), în minutele 13 și 46.

Matiș a deschis scorul în minutul 13, cu un șut superb de la peste 20 de metri, care s-a dus în vinclul porții croaților (VIDEO de la minutul 17:55).

Același Răzvan Matiș a închis tabela în minutul 46, după o nouă reușită de senzație: șut în vinclu din lovitură liberă de la 25 de metri (VIDEO de la minutul 59:40)

Pe lângă faptul că a fost cel care a decis finala, Răzvan Matiș a fost desemnat cel mai bun jucător al competiției, dar a primit și premiul pentru cel mai bun marcator, cu 5 goluri, informează academiahagi.ro

În sferturi, românii au trecut de NK Maribor, scor 5-0, în timp ce în semifinale s-au impus în fața lui FC Dac 1904, scor 3-0.