FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - ASTRA 1-2

VIDEO "Comisarii" lui Moldovan » Astra a întors la Chiajna datorită unor gafe uriașe în apărarea ilfoveană

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 noiembrie 2017 16:57

Astra s-a impus cu 2-1 în meciul disputat în deplasare împotriva Concordiei Chiajna, după ce ilfovenii au condus cu 1-0. Bălgrădean și Manasse au fost cei mai slabi oameni ai gazdelor.

Ilfovenii au deschis scorul după un sfert de oră de joc printr-o lovitură de la 11 metri, după ce Grădinaru a fost faultat în careu de Bejan. Paul Batin a fost cel care l-a bătut pe Lazar de la punctul cu var.

Concordia a menținut ritmul bun de joc până la finalul primei reprize, când Astra a restabilit eglitatea prin Nyuaidzi. Atacantul francez a profitat de nesiguranța lui Bălgrădean, care a respins mai întâi greșit o minge, iar apoi nu a reușit să rețină din fața marcatorului Astrei.

La mai puțin de 10 minute de la reluare, giurgiuvenii au preluat conducerea grație unei lovituri de la 11 metri. Manasse a încercat să trimită un balon către Bălgrădean, dar Nyuaidzi a urmărit mingea și a fost luat pe sus apoi de goalkeeper-ul Chiajnei. Penalty fără dubii! Ioniță a transformat de la punctul cu var și a adus cele trei puncte Astrei.

Chiajna a rămas în inferioritate în minutul 57, când Fota a văzut al doilea cartonaș galben pentru o tragere de tricou.

Astra rămâne pe locul 6 în Liga 1 și are un avans de patru puncte față de Dinamo, principala urmăritoare. Chiajna este la a patra înfrângere consecutivă din campionat și rămâne pe locul 11.

FINAL » Concordia Chiajna - Astra 1-2 (VIDEO)
Au marcat: Batin '15 (pen.) / Nyuiazdi '43, Ioniță '54 (pen.)