FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC BRAŞOV

VIDEO Astra - FC Braşov 3-0 » Giurgiuvenii depăşesc Steaua şi urcă pe primul loc în Liga 1!

Articol de GSP - Publicat luni, 30 septembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 30 septembrie 2013 21:04

Astra s-a impus cu 3-0 în faţa celor de la FC Braşov, graţie golurilor marcate de Bukari, Ivanovski şi Yazalde.

Vezi aici cel mai importante faze VIDEO ale partidei!

Giurgiuvenii au început tare meciul, Budescu fiind principalul pericol pentru poarta lui Mutu. Atacantul a reuşit mai multe şuturi bune, fără succes însă (6', 8', 12'). Braşovenii au replicat prin Mateiu, al cărui şut puternic a fost respins cu greu de Coman (20').

În minutul 17, braşovenii au reuşit să înscrie după ce Coman a scăpat mingea din braţe, dar Balaj a anulat golul pentru o poziţie de ofsaid.

Giurgiuvenii au început bine prima repriză, punînd presiune la poarta Braşovului. Golul a venit în minutul 50, cînd Budescu l-a deschis perfect pe Bukari, care a pătruns în careu şi l-a executat pe Mutu.

Braşovenii au încercat să obţină egalarea, dar şuturile lui Ionescu a fost respinse de Coman (63', 78'), iar execuţia pretenţioasă din întoarcere încercată de Oltean a trecut puţin pe lîngă poartă (64).

Giurgiuvenii şi-au mărit avantajul în minutul 85, cînd De Amorim l-a deschis perfect pe Ivanovski, care a înscris pentru 2-0.

Yazalde a stabilit scorul final în prelungiri, marcînd primul său gol în tricoul Astrei. Atacantul a primit o pasă bună de la Cristescu, l-a driblat pe Mutu şi a trimis în poartă.

Echipele de start:

Astra: D. Coman - Măţel, Ben Youssef, Găman, J. Morais - Takayuki, Yahaya - M. Cristescu, Laban, Seto, De Amorim - Budescu, Bukari

Rezerve: Silviu Lung jr, Yahaya, G. Enache, Ivanovski, Bărboianu, Yazalde, A. Mureşan

Antrenor: Daniel Isăilă

FC Braşov: D. Mutu - Străuţ, Oltean, Machado, Cr. Ionescu - Tătar, Mateiu, Aganovici, Vagner - An. Cristea, Surdu

Rezerve: Cauca, I. Popa, Madeira, Păun, Fonseca, Dias, Serghino

Antrenor: Alexandru Pelici

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”