FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI - FC VOLUNTARI 1-0

VIDEO Cine mai spera? ACS Poli ajunge la două victorii din două în play-out și iese pentru moment din hora retrogradării

Articol de GSP - Publicat luni, 20 martie 2017 20:02

ACS Poli a învins FC Voluntari, scor 1-0, ajungând la două victorii consecutive în play-out.

Click AICI pentru liveTEXT / VIDEO

După o primă repriză fără ocazii importante de poartă, jocul s-a animat în repriza secundă, iar ocaziile au început să apară la ambele porți.

Bănățenii au fost cei care au înscris, în minutul 55. Alin Șeroni, cel care traversează o formă consistentă în ultima perioadă, a centrat ideal pentru Popovici, care l-a învins pe Gavrilaș printr-o execuție acrobatică.

Ilfovenii s-au năpustit spre poarta lui ACS până la final, dar s-au lovit de intervențiile inspirate ale lui Straton, fostul portar al lui Rapid și al lui FC Vaslui continuând și el forma bună din ultima perioadă.

Pentru prima oară după multă vreme, timișorenii părăsesc zona locurilor retrogradabile și urcă până pe locul cinci în clasamentul play-out-ului, cu 13 puncte.

De cealaltă parte, FC Voluntari rămâne cu 16 puncte, iar criza ilfovenilor se adâncește.

FINAL » ACS Poli Timișoara - FC Voluntari 1-0
A marcat: A. Popovici '56 VIDEO

Echipele de start:

ACS Poli Timișoara: Straton - Străuț, Scutaru, Cînu, Șeroni - Artean, Soljici - Bărbuț, Croitoru, Fucek (57. Poparadu) - Popovici
Rezerve: Curileac, Bocșan, Drăghici, P. Henrique, Mailat, G. Neagu, Poparadu
Antrenor: Ionuț Popa

FC Voluntari: Gavrilaș - Filipov, Balaur, Cazan, Al. Coman - Novac, C. Lazăr, L. Marinescu - Căpățână (46. G. Deac), Cernat, Ivanovici
Rezerve: Bornescu, Acsinte, G. Deac, A. Ionescu, Maftei, Popadiuc, Voduț
Antrenor: Dinu Todoran