FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - STEAUA 2-3

VIDEO Derby cu adevărat » Petrolul - Steaua s-a jucat cu garda jos! Cifre senzaţionale

Articol de GSP - Publicat luni, 22 septembrie 2014 00:00 / Actualizat luni, 22 septembrie 2014 16:27

Derby-ul dintre Petrolul şi Steaua, scor 2-3, a fost de departe cel mai spectaculos meci din debutul actualului sezon.
Venirea lui Gigi Mulţescu a schimbat mentalitatea "lupilor", care au renunţat la stilul defensiv impus de Răzvan Lucescu. Petrolul şi-a asumat riscuri încă din primele minute ale partidei, lucru pe care "roş-albaştrii" au ştiut să-l speculeze. Chipciu şi Keşeru au înscris în decurs de numai patru minute.

Forma slabă a lui Latovlevici, dar şi sclipirle cuplului Priso - Tamuz le-au permis ploieştenilor să egaleze. Însă Varela avea să aducă pe final victoria Stelei. În total, 25 de şuturi, dintre care 15 au fost pe spaţiul porţii! Campioana a avut şi o bară prin Rusescu, în timp toate cele 5 şuturi cadrate ale gazdelor i-au dat serios de furcă lui Arlauskis.