FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - CHIAJNA 4-1

VIDEO FC Braşov - Chiajna 4-1 » Chiajna a fost făcută KO la Braşov!

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 septembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 12 septembrie 2014 20:27

Braşovenii s-au distrat cu Chiajna lui Marius Şumudică şi i-au împins pe ilfoveni şi mai tare în groapa retrogradării.

Deşi a avut un ritm destul de scăzut în primele minute, meciul de la Braşov a crescut treptat în intensitate. Braşovenii au deschis scorul în minutul 15, după ce Constantinescu l-a driblat pe Rîmniceanu şi a înscris cu poarta goală. A urmat apoi imprudenţa lui Maftei, care l-a faultat în careu pe Enceanu, oferindu-le braşovenilor un penalty, transformat ulterior de Grigorie (33).

Ilfovenii au început tare repriza secundă, avînd cîteva ocazii mari la poarta lui Iacob, însă braşovenii au fost pe fază şi au reuşit să ducă scorul la 3-0, prin acelaşi Constantinescu (49). Leko a completat şi el lista marcatorilor braşoveni, în minutul 53, cînd l-a învins pe Rîmniceanu cu capul, din centrarea lui Serginho. La fel ca un boxer năucit de pumni, ilfovenii nu au mai putut reveni în joc, însă au înscris golul de onoare prin Boldrin (87). Concordia putea să mai reducă din diferenţă, după ce au beneficiat de penalty în minutul 90, dar Adrian Cristea nu a reuşit să-l învingă pe Iacob de la punctul cu var.

Trupa lui Şumudică pierde astfel fără drept de apel şi se adînceşte în subsolul clasamentului.

Vezi desfăşurarea liveText a partidei aici!

Echipele de start:

FC BRAŞOV: Fl. Iacob - Vagner, Machado, Leko, Serginho - Ciocâlteu, Bruno Madeira, Grigorie, Aganovici - Enceanu - M. Constantinescu
Rezerve: D Mutu, C Munteanu, Ţâră, Diogo Santos, Buga, Barna, L. Ganea

CHIAJNA: Rîmniceanu - Maftei, Dulgherov, R. Martins, Bucurică - Fl. Lovin - Băjenaru, Boldrin, Purece, Stan - Dina
Rezerve: Matache, Cristijan Dragarski, D. Florea, Ad. Cristea, Pena, Bagarici, Nelut Roşu