FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - DINAMO

VIDEO+FOTO 2.000 norocos » Dinamo obţine toate punctele la Galaţi, 1-0 cu Oţelul, graţie reuşitei lui Marius Niculae

Articol de - Publicat sambata, 21 februarie 2015 00:00 / Actualizat sambata, 21 februarie 2015 22:26

Dinamo se impune la Galaţi, 1-0 cu Oţelul, şi sărbătoreşte cu un succes meciul 2.000 în Liga 1.

Prima repriză a fost dominată de Oţelul. Gălăţenii au avut două ocazii mari în startul partidei, şutul lui Iorga deviat în corner (5), urmat de şutul lui Hamroun respins de Naumovski (6).

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Dinamoviştii au replicat prin Marius Niculae (13) şi Nicolae Grigore (29), dar şuturile acestora nu au pus în pericol poarta apărată de Ma-Kalambay. Cernat a expediat o lovitură de cap pe lîngă poartă în minutul 32, după o centrare excelentă venită de la Hamroun.

Finalul primei părţi le-a aparţinut ”cîinilor”. Şutul lui Nicolae Grigore a lovit bara (43), iar la următoarea fază Marius Niculae a deschis scorul cu o lovitură de cap, după centrarea lui Rotariu.

VIDEO cu reuşita lui Marius Niculae!

Şuturile lui Grozav (48) şi Cernat (56) au trecut departe de poartă. În minutul 68, dinamoviştii i-au dat emoţii lui Ma-Kalambay, care a reuşit să respingă însă şutul lui Gicu Grozav. Cernat a reuşit să marcheze spre finalul partidei, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid de cîţiva centimetri.

"Cîinii" se impun cu 1-0 şi urcă pe locul 7, fără a lua în calcul depunctarea celor de la CFR Cluj

Echipe de start:

Oţelul: Kalambay - Solomou, Leca, Cucu, D. Popescu - Altama, Tavares - L. Iorga, Fl. Cernat, Hamroun - Tudorie
Rezerve: Hotoboc, Murgoci, Mişelăricu, A. Miron, Grădinaru, Brigido, Tătar

Dinamo: Naumovski - Bărboianu, Bunoza, Nedelcearu, Serginho - N. Grigore, Boubacar - D. Rotariu, M. Alexe, G. Grozav - M. Niculae
Rezerve: T. Marc, Machado, Fai, Elhamed, Cristescu, Gavrilă, Bilinski

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”