FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - ASTRA 0-1

VIDEO+FOTO FC Botoșani - Astra 0-1. Echipa lui Șumudică supraviețuiește grație lui Teixeira!

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 februarie 2016 17:08

Astra a învins în deplsare pe FC Botoșani, scor 1-0, în etapa a 25-a din Liga 1, după un meci pe care moldovenii l-au dominat timp de 80 de minute.

Vezi meciul liveTEXT

FC BOTOȘANI - ASTRA 0-1
A marcat: Teixeira 81
Eliminare:
Seto 63 (două cartonașe galbene)

Vezi VIDEO cu golul partidei

Giurgiuvenii au rămas cu un om în minus în minutul 63. Seto l-a faultat pe Hadnagy și jucătorul Astrei a văzut al doilea cartonaș galben în două minute, fiind imediat eliminat. Japonezul a încasat primul cartonaş roşu în Liga 1, în meciul cu numărul 196!

După ce botoșănenii au ratat pe bandă rulantă, având și două bare a venit și singurul gol al partidei, care a fost marcat însă în cealaltă poartă. În minutul 81, Teixeira a primit o minge în centrul careului de la Alibec și l-a executat pe Pleșca. Formația giurgiuveană este singura care a înscris în toate cele 25 de etape, 15 dintre reușite fiind izbutite în ultimul sfert din meci.

Giurgiuvenii rămân lideri în Liga 1, cu 50 de puncte înainte cu o singură etapă de play-off rămasă. De partea cealaltă, FC Botoșani este a noua, cu 26 de puncte.

Echipele de start:

FC Botoșani: Pleșca - Dimitrov, Ngadeu, Miron, Popovici - Cucu, Bordeianu - Fulop, Hadnagy, Cabrera - Matulevicius
Rezerve: Iliev, Casado, Carralero, Plămadă, Ivanovici, Mușat

Astra: Gavrilaș - Queiros, Găman, Dandea, Alves - Teixeira, Seto - Boudjemaa, Boldrin, De Amorim - Alibec
Rezerve: Boșneag, Roșu, Florea, Boubacar, Lovin, Scarlatache, Ioniță