FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - RAPID 1-0

VIDEO+FOTO Lovitura "Gladiatorului" » Bourceanu aduce Stelei prima victorie acasă în faţa Rapidului după 10 ani

Articol de GSP - Publicat luni, 24 septembrie 2012 00:00 / Actualizat luni, 24 septembrie 2012 23:40

Rapidiştii s-au apărat eroic în faţa Stelei, dar au fost loviţi pe final de Bourceanu, "roş-albaştrii" impunîndu-se cu 1-0

"Roş-albaştrii" au dominat partida încă din primele minute, cînd Chipciu (2) şi Rusescu (7) au trecut pe lîngă deschiderea scorului. Teixeira putea înscrie şi el în minutul 21, dar Tătăruşanu a blocat excelent. Steaua a răspuns două minute mai tîrziu la centrarea lui Georgievski, cînd Rusescu a reluat din cădere, dar nu l-a învins pe Pecanha.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Rocha îi pusese şi el gînd rău portarului rapidist, dar şutul său din unghi a trecut pe lîngă (35). Jocul s-a mai animat după pauză cînd "roş-albaştrii" au trecut de 3 ori pe lîngă gol, Chipciu şi Rusescu ratînd singuri cu Pecanha, în timp ce "şeptarul" s-a remarcat şi cu un şut în bară.

Giuleştenii s-au baricadat în defensivă în ultimul sfert de oră, reuşind să anihileze perfect tentativele ofensive ale Stelei. Bourceanu a dat lovitura în prelungiri cu o execuţie care l-a surprins pe Pecanha, după ce şi Chipciu izbise bara două minute mai devreme.

Steaua rămîne pe primul loc şi se duce la şapte puncte de Vaslui, opt de Dinamo, nouă de CFR Cluj şi zece de Rapid.

Echipele de start:
Steaua:
Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii  - Chipciu, Rusescu, Cr. Tănase - Adi Rocha
Rezerve: Stanca, L. Filip, M. Costea, Martinovici, T. Bălan, A. Popa, Nikolici
Rapid: Pecanha - Oros, N. Grigore, Glauber, Milisavljevici - Teixeira, Codrea, Herea - Pancu, Surdu - Bilaşco
Rezerve: Albuţ, Wallace, M. Roman, Grigorie, Goga, Ioniţă, Burcă

Steaua:

Becali le umple buzunarele » Steliştii pot încasa în 4 meciuri cît pentru două calificări în grupele EL

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”