FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAȘI - STEAUA 1-2

VIDEO+FOTO Victoria cu CSMS Iași, scor 2-1, o duce pe Steaua pe locul doi

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 octombrie 2015 23:03

Steaua n-a avut nici o problemă în deplasarea de la Iași împotriva celor de la CSMS și i-a învins pe moldoveni cu 2-1.

Vezi meciul în format liveTEXT

CSMS IAȘI - STEAUA 1-2
Au marcat:
V. Gheorghe '90+1 / Chipciu '48, Tahar '79

Vezi VIDEO cu golurile meciului

Prima repriză a fost ceva mai echilibrată. În minutul 20, Mirel Rădoi a fost obligat să facă prima schimbare și l-a introdus pe Tahar în locul lui Enceanu, care a ieșit accidentat.

Scorul a fost deschis de Chipciu imediat după ieșirea de la cabine. Șeptarul campioanei a înscris cu o lovitură de cap, după o centrare foarte bună a lui Kharja.

Cu 11 minute înainte de finalul partidei, Stanciu a oferit un assist perfect în fața porții pentru Tahar, iar algerianul a îndeplinit o simplă formalitate. În prelungirile partidei, ieșenii au marcat prin Vasile Gheorghe, după o lovitură de cap.

La finalul turului de campionat, Steaua a urcat pe locul 2, cu 25 de puncte, la două lungimi în spatele liderului Astra. CSMS Iași este a 10-a în Liga 1, cu 13 puncte.

Echipele de start:

CSMS Iași: Caparco - I. Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ciucă - Mitici, Enescu (Piccioni '56) - Viveiros (Boiciuc '77), Grigorie (V. Gheorghe '56), Bole - Golubovici
Rezerve: Grahovac, Bădic, Crețu, Dantas

Steaua: Niță - Rîpă, Varela (cpt), Toșca, Guilherme - Kharja, Filip, Stanciu (Sulley '88) - Popa (Onțel 90+2), Chipciu, Enceanu (Tahar '20)
Rezerve: Cojocaru - Carp, Tade, Mihalcea

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”