FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - PANDURII 1-3

VIDEO Hagi, criză de nervi după meci: "Suntem cobai! Dacă ăla nu e penalty, eu mă las de fotbal!". Verdictul specialiștilor

Articol de GSP - Publicat luni, 29 februarie 2016 22:40

Gheorghe Hagi a fost extrem de nervos la interviurile de după partida pierdută de Viitorul în fața Pandurilor, scor 1-3, și a criticat dur arbitrajul lui Adrian Cojocaru.

Hagi a cerut penalty la un duel Nicoliță-Grecu, în minutul 82, la 1-2. Bănel a căzut la limita careului, acuzând o lovitură în cap, dar Cojocaru a lăsat jocul să continue. Vezi VIDEO

"Vorbiți despre arbitraj! N-ați văzut ce s-a întâmplat?! Noi suntem cobai. Comentați voi ce a fost, eu nu mai zic nimic. Totul e foarte clar. Suntem prea mici, asta e! Suntem prea mici. Noi jucăm fotbal. Dacă s-a început cu astea... Ce va fi va fi, noi încercăm să jucăm fotbal. Dacă se întâmplă așa, ce șansă să mai avem?

Am avut penalty clar la Nicoliță. Dacă ăla nu e penalty, eu mă las de antrenorat (n.r. un duel între Grecu și Nicoliță din minutul 82). Eu mă las de fotbal dacă ăla nu e penalty! Ei trebuiau să ia și un galben în prima repriză. Suntem echipa cea mai dezavantajată din Liga 1. N-ați văzut ce ne-au făcut la Ploiești, cu Steaua? Ce-a fost aici cu Steaua... torpile! Noi doar participăm în play-off. Pa-pa!", a declarat Hagi la Digisport.

"Cine-i Hagi? Cum să ajungă el acolo sus? Eu interpretez într-un fel anume acest mesaj dat de arbitru" Gheorghe Hagi

Părerile foștilor arbitri sunt împărțite în ceea ce privește faza la care Gheorghe Hagi se referă.

"Mie mi s-a părut un arbitraj bun. La faza la care Hagi cere penalty, Cojocaru putea acorda indirectă și galben pentru Nicoliță. A fost simulare. Va vedea și Hagi jocul și se va convinge" Dan Lăzărescu, la Dolcesport

"Eu zic că a fost fault clar. A fost un contact la picioare. Eu n-am văzut transmisia în direct, dar acum când văd reluarea se vede clar că e fault. Nicoliță e împiedicat să mai alerge" Ion Crăciunescu, la Digisport

BĂNEL susține CĂ A FOST PENALTY

"A fost penalty la faza din minutul 82. Știți că eu nu mă arunc așa ușor. Se poate spune că ne-a fost furat un punct. N-avem ce face, trebuie să continuăm. Ne așteptăm la ce-i mai rău în play-off în ceea ce privește arbitrajul. Noi jucătorii trebuie să ne facem datoria pe teren. Va fi un play-off foarte greu, cu echipe foarte bune. Dacă vom avea arbitraje ca cel de astăzi ne va fi foarte greu" Bănel Nicoliță

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”