FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - POLI IAȘI 4-1

VIDEO Hatrick Mitriță în meciul cu Poli Iași, iar U Craiova reușește cea mai convingătoare victorie din play-off

Mitriță a făcut diferența în meciul cu Poli Iași // FOTO: Facebook U Craiova

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 aprilie 2018 15:31

U Craiova a câștigat primul meci după trei meciuri consecutive fără victorie în play-off. Oltenii s-au impus cu 4-1 pe teren propriu cu Poli Iași, după un meci decis de Alexandru Mitriță, care a reușit un hatrick. Ieșenii sunt la a patra înfrângere din 4 meciuri în play-off.

Fotbalistul transferat de la Pescara a deschis scorul în minutul 18, când a șutat frumos de la 16 metri, profitând și de devierea lui Frăsinescu.

Avantajul oltenilor a fost mărit tot de Mitriță, în prelungirile primei reprize, acesta marcând cu un șut din interiorul careului.

Mitriță a reușit hatrickul în minutul 55, marcând din penalty. Iașiul a redus din diferență prin Danale, în minutul 72, dar Dimitrov a închis tabela în prelungiri. 4-1 pentru U Craiova, la capătul celui mai convingător meci făcut de olteni în acest play-off

U Craiova e pe locul 3, cu 34 de puncte, oltenii apropiindu-se la două puncte de CFR, ocupanta locului 2, care are însă un meci mai puțin.

Poli Iași e ultima în clasament, cu 20 de puncte. Moldovenii nu au strâns nicio victorie până acum.

U Craiova - Poli Iași 4-1
Au marcat: Mitriță '18, '45+1, '55 p, Dimitrov '90+1 / Danale '72