FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - PANDURII 2-1

VIDEO şi FOTO » De-a obligatea la titlu » ASA trece de Pandurii după un 2-1 spectaculos și pune presiune pe Steaua

Articol de - Publicat sambata, 25 aprilie 2015 17:45

13 meciuri acasă fără înfrîngere aveau mureșenii! Cifra n-a fost cu ghinion pentru trupa lui Liviu Ciobotariu și statistica impresionantă a căpătat un "plus unu" după meciul cu gorjenii. ASA Tg. Mureş a cîştigat cu 2-1 şi continuă să pună presiune pe Steaua.

În goana nebună după lider, ASA Tg. Mureș era obligată să nu se împiedice de Pandurii. Iar N'Doye și compania au demonstrat încă o dată cum se procedează pentru a rămîne invincibil pe teren propriu.

Vezi aici comentariul liveTEXT!

Vezi aici video cu golul de 1-0

Vezi aici video cu golul de 1-1

Vezi aici video cu golul de 2-1

Lecția a fost una spectaculoasă, n-aveai cum să te plictisești. A ieșit o primă repriză superbă la Tg. Mureş, în faţa unui stadion plin. Gazdele au pornit de la prima cheie şi după 10 minute treceau pe primul loc în Liga 1. Ianis Zicu i-a pasat superb lui Bumba, acesta l-a depăşit pe portarul Gliwa şi a marcat în poarta goală, 1-0!

THRILLER PÎNĂ-N PAUZĂ

Duelul a atins temperaturi înalte în finalul primului act. Mai întîi, Roman a transformat un penalty obţinut de Nistor și a făcut 1-1. Apoi, la ultima fază a reprizei, Zicu l-a driblat pe Gliwa, a pasat în faţa porţii, dar şutul lui Hora a fost respins de un fundaş gorjean de pe linia porții!

Stăncioiu, coordonator de joc

Repriza secundă a fost și ea un cîștig pentru fotbal. După zece minute, a venit și faza meciului. Stăncioiu a degajat lung, Cordoş a sărit pe sub minge, iar Axente a scăpat singur cu Gliwa. Fostul atacant al lui Dinamo a lipit la assist-ul portarului mureșean o execuție de finețe şi a marcat cu un lob de la 16 metri.

HORA RATĂRILOR

Au urmat 35 de minute grele pentru Ciobotariu. Antrenorul lui ASA a trăit la limită în timp ce prin fața ochilor i s-au derulat ratările incredibile ale jucătorilor lui. Din grămada ocaziilor irosite, s-au evidențiat 3 foarte mari. La prima s-a înscris Hora. Mijlocașul a primit o pasă excelentă în careu, dar a tras pe lîngă poartă din 10 metri.

La rînd a urmat Bumba. Poziționat în colţul careulu, internaționalul de tineret și-a imitat coechipierul și a șutat și el alături. La faza lui Zicu, ratarea a fost antologică. Ianis l-a driblat pe Cordoş, dar mingea trimisă de el a lovit ambele bare laterale înainte să se oprească în braţele lui Gliwa.

Noroc pentru ardeleni că oltenii n-au vrut să mai deranjeze tabela. A rămas 2-1, ASA Tg. Mureş a săltat la 59 de puncte și o obligă pe Steaua să nu se joace în cursa pentru titlu.