FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASTRA 3-2

VIDEO Încins doar pe final » Viitorul a revenit pe tabelă, 3-2 cu Astra, și e la egalitate cu FCSB!

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2017 00:00

"Infernul" lui Botticelli se bate la detalii și elemente cu prima repriză a meciului de ieri:

• Deschidere de scor surprinzătoare, Daniel Niculae din unghi, cu aportul lui Râmniceanu, după ce Budescu se încurcase în poziție ideală și alunecase înainte de centrarea decisivă;
  • Două ratări imense, Purece și Morar singuri cu portarul, primul din doar 6 metri, șocându-l pe Hagi;
  • Un penalty neacordat, fault Fabricio la Purece, "a fost penalty", părerea analistului Dolce, Dan Lăzărescu, și unul dat, Iliev la Boli;
  • Întoarcere în doar două minute: Morar din unsprezece metri și Săpunaru, deviere în propria poartă după șutul lui Țucudean (40, 42)!

Click aici pentru VIDEO!

Încins doar pe final

O primă repriză la fel de animată cu cea a turului din play-off, terminată cu același scor, când același Săpunaru își dăduse autogol, iar trei penalty-uri fuseseră ratate!

Nu la fel s-a jucat și după pauză, când Hagi, plictisit, a încercat reluări cu călcâiul pe marginea terenului. Astra a atacat tardiv și bont, iar Viitorul s-a mulțumit cu golul de 3-1, Țucudean (77) după o fază lucrată de Casap și Florinel Coman. Chiar dacă Geraldo le-a dat emoții gazdelor cu primul său gol la Astra, înscris după un corner (90).

Viitorul egalează FCSB în clasament și, dacă Dinamo se impune mâine, finalul de campionat frige!

30 de goluriîn Liga 1 e cota la care a ajuns Țucudean după reușita de aseară

Kovacs, meciul 200!

"Centralul" Istvan Kovacs, 32 de ani, a ajuns, aseară, la meciul cu numărul 200 în Liga 1. Arbitrul din Carei a debutat în Liga 1 acum aproape 10 ani, pe 11 august 2007, într-un Poli Timișoara - Pandurii 3-1. Kovacs fluierase, cu nici o lună înainte, la Supercupa României între Dinamo și Rapid (1-1, 5-6 d. pen.), pe când avea numai 22 de ani.