FOTBAL  »  Superliga  »  CSMS IAŞI - PETROLUL 2-2

VIDEO La ultima strigare » CSMS Iaşi a obţinut primul punct din acest sezon în ultimul minut al meciului cu Petrolul, scor 2-2

Adrian Pătulea a marcat primul său gol din Liga 1

Articol de - Publicat sambata, 11 august 2012 00:00 / Actualizat sambata, 11 august 2012 00:04

În Copou s-a jucat un meci superb. Gazdele au salvat un punct în minutul 90+3.

Diferenţa enormă dintre o echipă betonată în vară, Petrolul, şi una al cărei preşedinte, Florin Prunea, a anunţat că nu va fi întărită cu jucători valoroşi indiferent de riscuri nu s-a simţit în start. Hărnicia gazdelor a anulat decalajul faţă de o trupă ce nu şi-a găsit ritmul pînă în minutul 41, cînd oaspeţii au concretizat prima ocazie pe care şi-au creat-o: gol Hamza, 0-1!

Echilibrul a fost restabilit pe tabelă repede, la doar 8 minute după odihnă, atunci cînd Straton a prins un şut care l-a păcălit uşor pe Hamutovski: 1-1. Cînd totul părea să meargă către o remiză echitabilă, a intrat în scenă arbitrul Dima. Acesta a dictat cu uşurinţă penalty la duelul din Tincu şi Bokila, iar Marinescu părea să fi dus toate punctele la Ploieşti. N-au fost de acord Ionescu şi Pătulea, care au lucrat, în ultimele secunde ale partidei, golul de 2-2!

"Trebuia să decidem jocul în prima repriză. Petrolul a avut doar o centrare în prima parte şi a fost gol! Alcenat trebuia eliminat!" ( Ionuţ Popa, antrenor CSMS Iaşi)

"Am pierdut două puncte pe mîna noastră. Ieşenii să nu mai conteste arbitrajul, că la golul de 1-1 a fost fault în atac. Noi am mai avut un penalty tot la Bokila, ceva mai devreme" ( Mircea Rednic, antrenor Petrolul)