FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VIITORUL

VIDEO Show la junori în două derby-uri Dinamo - Viitorul » "Câinii" au câștigat la U19, constanțenii s-au impus la U17

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 aprilie 2018 15:56

Dinamo și Viitorul s-au duelat de două ori azi în partide de juniori. La U19 Dinamo s-a impus cu 3-1, iar la U17 Viitorul a câștigat cu 3-2.

Dinamo U19 - Viitorul U19 3-1
Au marcat: Motroc 48, Răducanu 51, Vasile 60 / Tucaliuc 67

După 10 etape, Dinamo este lider, cu 25 de puncte, iar Viitorul este pe locul doi, cu 22 de puncte.

Prima repriza a fost una echilibrată, ambele echipe având ocazii de a prelua conducerea, însă niciuna nu a fost mai periculoasă. Jucătorii s-au anihilat reciproc. Jocul a fost tensionat, cu intrări la limită și intense.

În partea a doua, elevii lui Laurențiu Diniță au început mai bine și au marcat de două ori în primele zece minute. Motroc (48) a marcat cu capul din 6 metri, după un corner, iar căpitanul Florian Vasile (51) a înscris cu un șut de la marginea careului, după o acțiune colectivă senzațională.

Tucaliuc (60) a redus din diferență, marcând dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, iar atacantul lui Dinamo, Gabriel Răducanu (67) a stabilit scorul final, marcând cu un șut din trei metri, după ce a trecut de portar. Până la final, Viitorul nu putut egala, iar Dinamo a mai avut două bare.

Echipele de start:

Dinamo U19: Șt. Fara, Mișilăricu, R. Grigore, V. Motroc, Demei, Fl. Vasile, Mitrăneu, Gheorghe, Crețu, Răducanu, Longher
Antrenor: Laurențiu Diniță

Viitorul U19: Murariu, Sabangeanu, Vidrăsan, Acasandrei, Neciu, Boboc, Ene, Negrean, Tucaliu, Pop, Bănică
Antrenor: Vasile Mănăilă, Cristian Cămui

Dinamo U17 - Viitorul U17 2-3
Au marcat: Cl. Stan 22, Manole 43 / L. Munteanu 4, 42, 48

Prima repriză a fost una echilibrată. Viitorul a deschis scorul în minutul 4, prin Louis Munteanu, care a marcat cu un șut de la 16 metri. Dinamo a egalat până la pauză prin atacantul Claudiu Stan, în minutul 22, după un contraatac excelent.

După pauză, ambele echipe marcat rapid, în doar opt minute. Viitorul marcat prin același Louis Munteanu, în minutul 42, iar Dinamo a egalat prin decarul Manole, la douar un minut după reușite Viitorului. Golul victoriei a venit în 48, fiind marcat de același Louis Munteanu.

FC Viitorul se menține pe primul loc în clasamentul juniorilor sub 17 ani. Echipa din Ovidiu are 28 de puncte după 10 etape. Dinamo este pe locul 6, cu 12 puncte.

Dinamo U17: Ciobanu, Andronic, Brat, Giafer, Stancu, Bani, Bucur, Cl. Stan, Manole, Mitran, Florescu
Antrenori: Sorin Bucuroaia, Marius Ardeleanu

Viitorul U17: Mușat, Grosu, Sârbu, Vlad, Mureșan, Călin, Matiș, Grameni, Girsik, Munteanu, Pitu
Antrenori: Constantin Fălină, Nicolae Roșca

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”