FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO 2-3

VIDEO şi FOTO » Dinamo îşi confirmă forma bună şi învinge Universitatea Cluj cu 3-2

Articol de GSP - Publicat luni, 04 august 2014 00:00 / Actualizat luni, 04 august 2014 22:58

Dinamo a învins cu 3-2 în deplasarea de la Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a doua a Ligii 1, şi confirmă forma bună arătată în primele două jocuri ale sezonului.

VEZI DESFĂŞURAREA LIVETEXT A MECIULUI

Prima ocazie importantă a meciului a venit la trei minute după fluierul de start, cînd Bărboianu a şutat puternic din şase metri, dar Veselovsky a apărat incredibil şi se părea că portarul clujenilor este într-o zi mare.

Jocul nici nu începuse bine, că s-a şi rupt. În minutul 6, acelaşi Veselovsky comite un fault în propria suprafaţă de pedeapsă şi a fost eliminat, locul său în poartă l-a luat Panagopoulos, care n-a reuşit să apere penalty-ul executat de Cosmin Matei.

La mijlocul primei reprize, fostul stelist Emil Ninu a marcat cu o lovitură de cap perfectă şi reuşea să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Cînd se părea că Universitatea Cluj revine în joc, a venit golul superb a lul Valentin Lazăr, din minutul 34, care a şutat cu latul de la marginea careului, balonul a lovit bara şi a intrat în poartă.

Lovitura de graţie a fost dată de Bilinski, care a înscris cu capul în ultimul minut din prima repriză. Astfel, s-a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri în favoarea "cîinilor".

Partea a doua a adus golul cu capul al lui Boutadjine din minutul 83 şi "şepcile roşii" sperau din nou că vor egala, dar n-a fost să fie aşa, iar scorul final a fost 3-2 în favoarea lui Dinamo.

Echipe de start

U Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Ninu, I. Neag, Muşat – R. Costin, A. Lungu – Boutadjine, L. Kovacs, Tîrnăcop– Jula
Rezerve: Panagopoulos - R. Ciupe, Skvroc, Bucsa, Viveiros, Stojanovic, Mengolo
Antrenor: Mihai Teja

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, Grecu – Bărboianu, Boubacar, Elton – V. Lazăr, Bilinski, C. Matei
Rezerve: Marc – H. Crişan, Cordoş, D. Rotariu, I. Şerban, S. Filip, Gavrilă
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: Cristian Balaj (Baia Mare)
Asistent 1: Sebastian Gheorghe (Suceava)